Bebeğin Beyin Gelişimini Anne Belirler

Bebeğin Beyin Gelişimini Anne Belirler
Ağustos 08 11:58 2015 Makaleyi Yazdır

Bebeklerde beyin gelişimi gebeliğin erken dönemlerinde başlayıp, 4-10. haftalar arasında en önemli periyodunu geçirmektedir. Diğer yandan beyin gelişimi gebelik süresince devam etmektedir. Bu nedenle tamamen anneye bağlı bir süreç olarak ilerleyen bebeğin beyin gelişimini anne belirler ya da değiştirebilir. Nasıl mı? İşte annelere tavsiyeler.
Öncelikle annenin bebeğinin iyi bir beyin gelişimini sağlamak için kritik dönemde beslenmesine, uyku düzenine ve vitamin alımına dikkat etmesi oldukça önemlidir. Bu ilk haftalar anne hamile olduğunun farkında olmayabileceği için tüm hamilelik boyunca folik asit takviyesi yapılmalıdır. Planlı hamilelik yaparak gebelik öncesi dahi vitamin almak beyin gelişimine iyi bir destek sağlamaktadır.
Beslenme ve vitamin takviyesi dışında gebelik boyunca anne sağlığı testlerinin yanında bebek sağlığı testlerinin de yapılması hayati önem taşımaktadır. Bazı durumlarda bebekte saptanan anomaliler anne karnında yapılan cerrahi müdehalelerle erken dönemde giderilmekte ya da tedavi edilmektedir. Bebeğinizin sağlıklı bir beyin gelişimi yaşaması için önce sizin kendinize dikkat etmeniz şart bunu unutmayın.

Bir yorum ekle

0 Yorum

Henüz Bir Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu bırakmak için tıklayınız...

Yorum Ekle

Yorumlarınız Güvende Olacak! E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır ve Üçüncü kişilerce paylaşılmayacaktır.
* alanlar girilmesi zorunlu alanlardır.