Maltepe Escort

Bebeğin Bezi Nasıl Değiştirilir? Alt Bakımının Yapılışı

Çocuk bakımının ilk dönemlerinde bebeklerde bez değiştirmek oldukça önem taşımaktadır. Çünkü, doğru şekilde bez değiştirilmediği ve bebeğin alt bakımı yapılmadığı zaman pişikler ve farklı cilt hastalıkları meydana gelebilmektedir. Öncelikle bebeğin altı ne kadar sürede değiştirilmeli konusuna geçmeden önce bakım ve bez değiştirme konusunu biraz açalım.

Bebeklerin bezinin değiştirilmesinin amacı hijyeni sağlamak, altının temiz olmasını sağlamak ve en önemlisi de altını kuru tuturak sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlamaktır. Adım adım bez değiştirme konusunu sizlere anlatacak olursak, ilk olarak elbette ki kirli bezi çıkarmanız gerekiyor. Bundan sonrası ise cildine bakım uygulayıp temizlediğiniz bebeğe yeni bezi takmaktır. Bebeğin alt bakımı boşaltımın türüne ve özelliklerine göre değişmektedir. Örneğin bebeğiniz sadece altını ıslatmışsa kirli bezi altından aldıktan sonra bir ıslak mendil ya da nemi bezle altını silip, bir bezle de kuruladıktan sonra pişik kremi ya da nemlendirici bir kremle bakım yapıp yeni bezi takabilirsiniz. Altını dışkıyla kirleten bebeklerde ise ıslak mendille iyice silinip dışkılar temizlendikten sonra, temiz başka bir ıslak bezle daha altı silinmelidir. Daha sonra hafifçe kurulanıp kremle bakım yapıp yeni baz kapatılmalıdır. Son olarak bebeğinizin ishal olması durumunda ıslak bezle silinmesinin ardından sabunlu bezle de silinerek olası mikroplar teninden uzaklaştırılmalıdır.

Bebeğin altını değiştirme esnasında cinsiyetinde önemi vardır. Kız bebeklerde alt değiştirilirken silme işleminin önden arkaya doğru yapılması olası vajinal enfeksiyonları önlemek adına önemlidir. Kız bebekler doğumdan sonraki ilk günlerde dışarıki hayata uyum sağlamak adına hormonal bazı değişikliklere uğramaktadırlar. Bu nedenle bezinde hafif kan ve akıntı görülebilir, asla endişelenmeyin bu normal bir durumdur. Öte yandan erkek bebeklerde de temizliğin önden arkaya yapılması daha iyidir. Ayrıca temizlik sırasında sünnet derisinin temizliğine de dikkat edin. Son olarak bebeğin bezinin değiştirilme sıklığına değinecek olursak, bunun anneler tecrübeleriyle belirlemelidir. Bebek altını kirlettiğinde fazla vakit geçirilmeden altının alınması sağlık açısından şarttır. Ortalamalara ve istatistiklere bakıldığında ise bir yenidoğanın altı 24 saat yani 1 günde 10 defaya kadar değiştirilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.