Maltepe Escort

Bebeğin Ek Gıdaya Erken Başlamasının Getirdiği Riskler

Daha önce duymadıysanız bile, anne sütüyle beslenen çocuklarla, hazır gıdalar tüketen çocukların taşıdığı obezite riskinin farklı olduğunu duyduğunuza şaşırmayacağınızı tahmin ediyoruz. Bu konuda anne ve babaların sıklıkla sorduğu sorulardan biri bebeğin ne zaman ek gıdaya geçebileceğidir.

En son araştırmalara göre ek gıdaya geçtiği ay, okul öncesi çocuklarda obezite riskine etki ediyor. Hiç anne sütü emmemiş ya da 4 aydan önce anne sütünü bırakmış bebekler arasında yapılan araştırmaya göre, ek gıda ile 4 aydan önce ek gıda ile tanışmış olanlar, 3 yaşından önce obezite oranları normal çocuklara göre 6 kat daha fazla.(Pediatrics 2011)

Geçmişte hazır mamalarla beslenen bebeklerin “hızlı erken gelişme” yaşadıkları, anne sütüyle beslenen bebeklere göre daha hızlı büyüdükleri savunuluyordu. Bu çalışma, bu tezi kanıtlamada ilave bilgi olarak bazı sorulara cevap vermiş oluyor.

anne sütüyle beslenme

Katı Gıdalarla Tanışma, Obezite ve Anne Sütüyle Beslenen Bebekler

İlginç bir şekilde, araştırmacılar anne sütüyle beslenen bebekler arasında yapılan araştırmada bu tür ayırt edici sonuçlara ulaşamamışlar. Ek gıdalara 4. ayda başlatılan bebeklerle, 5. ve 6. aylarda başlatılan bebekler arasında, obezite eğiliminde fark edilir bir obezite riskine rastlanamamış. Yani bebekleri ilk 4-6 aya kadar anne sütüne devam eden annelerin endişe etmesine gerek olmadığı sonucunu çıkarabiliriz.

Peki bu sonuçlar emziren annelerin istedikleri zaman ek gıdaya geçebilecekleri anlamına gelir mi? Elbette hayır, 4 aydan önce ek gıdaya geçişin obeziteye sebep olmak dışında başka yan etkileri de bulunuyor. Bunlardan biri erken aylarda kafasını tutma refleksi henüz gelişmemiş olan bebeğin boğulma riski. 4 ayı civarında bebekler henüz dil refleksini de tam olarak geliştirememiş oluyorlar. Bu yutkunamadıkları anlamına geliyor. Verilen yiyeceklerin yemek borusuna gönderilmesiyle ilgili koordinasyon sorunlarıyla karşılaşılabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.