Maltepe Escort

Bebeğin Gaz Sorununa Ne İyi Gelir?

Bebeklerde en sık görülen sorunlardan birisi de pişikten sonra gaz sorunu olsa gerek. Genelde yeni doğanlarda görülen ve akşam saatlerinde bebeğin huzursuzluğu ile başlayan gaz sancısı, sürekli emme isteği, ağlama ile devam eder. Gaz sancısı çeken bebekler çoğunlukla dizlerini karnına çeker ve canı acıyor gibi çığlık atarak ağlar. Ancak sürekli emmek istemesi ve emerken bırakıp ağlaması annede süt yetmiyor algısına neden olur. Bir de anne gaz sancısı çeken bebeğe mama vermekle uğraşır.

Yeni doğanların hareketsiz olması, sürekli yatması, sindirim sistemlerinin tam gelişmemesi, emerken hava yutması gaz sancısına neden olur. Her ne kadar emme sonrası sırtına vurarak gazı çıkarılsa da yuttuğu havanın bir kısmı bağırsağa geçerek gaz ve spazma sebep olmaktadır. Gaz  sancısı çeken bebeği rahatlatmanın en etkili yolu masaj yapmaktır. Masajdan önce bebek kucakta hafifçe sallanarak biraz rahatlatılmalıdır. Anne avuç içlerini ısıtarak bebeğin karnını kapatırsa, bu sıcak uygulaması da bebeğin rahatlamasına yardımcı olur.

Bebeğin gaz sorununa iyi gelen masaj için bebek yağı kullanılması tavsiye edilir. Bebek yağı bebeğin teninde rahat hareket etmeyi sağlar. Masaj göğüs kafesinin altından kasıklara doğru inerek başlanır. Daha sonra karın üzerinde saat yönünde daireler çizerek devam edilir. Bu hareketten sonra bebeğin dizleri karnına doğru ittirilir. Bisiklet pedalı çeviriyor gibi hafif ve narin hareketlerle bebeğin rahatlaması sağlanır. Masaj esnasında anne yumuşak tonda olmak üzere bebeği rahatlatıcı sözler de söylemeyi ihmal etmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.