Maltepe Escort

Bebeğin Göbek Bağı Bakımı

Bebeğin göbek bağı düştükten sonra, nereye gömerseniz ya da saklarsanız gelecekte orayla ilgili olacağı inancını duymuşsunuzdur. İnanıp inanmamak size kalmış, yeni doğan bebekler için göbek bağı düştükten sonra değil düşmeden önce önemli.

Doğumdan sonra ilk pansumanı hastanede yapılan göbek bağı, en erken 10 günlük bir sürede düşer. Bu süre içinde düzenli olarak, steril bir alkollü gazlı bezle pansumanın yapılması gerekir. Olağandışı kızarıklık, akıntı olmadığı sürece annenin yapabileceği bir işlemdir.

Göbek bağındaki mandalı sağa sola hareket ettirerek, temizlik için kullanılan alkollü bezin sadece göbek bağına sürülmesi gerekir. Günde 1 veya 2 defa bu işlem yapılabilir. Göbek bağındaki mandala dokunulması bebeğin canını acıtmaz.

Göbek Bağı Bakımında Nelere Dikkat Etmeli?

  • Pansuman sırasında zorlamamak.
  • Bebeğin idrarının temas etmemesi; bezin göbek bağı düşene kadar aşağıdan bağlanması ya da göbek oyuntulu bezlerin kullanılması.
  • Bebeğin ilk 2 hafta kısa sıralı banyo yaptırılması ya da ıslak süngerle silinerek temizlenmesi gerekir. Uzun süreli suya temas ettirilmemelidir. Hemen sonrasında kurulanarak, alkollü gazlı bezle silinmesi gerekir.
  • Pudra, losyon gibi bakım malzemeleri kullanılmamalıdır. Pansumanda sadece eczaneden alınan alkol kullanılmalıdır.

gobek-bagi-bakimi

  • Yanlış bir müdahale ile göbek bağı erken düşerse, iyileşmesi daha uzun zaman alır enfeksiyona açık olur.

Enfeksiyon nasıl anlaşılır

Göbek bağından kaynaklana bir enfeksiyon oluştuğunda, bağın çevresinde kızarıklık, akıntı ve ısı artışı oluşur. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulması gerekir. Göbek bağının enfeksiyon kapması halinde, bütün vücuda yayılabilen bir enfeksiyon riski bulunur. Göbek bağı bakımı hiç ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.