Maltepe Escort

Bebeğin Kucağa Alınması Doğru Mu?

Annelerin çocuk bakımı konusunda en çok zorlandığı husus bebeğin kucağa alışması ve kucağa alınmadan uyumaması ya da beslenmemesidir. Bu durum çocuğun gelişimini de etkilediği gibi annenin bakımını üstlenmesini daha da zorlaştırmaktadır. Peki, çocuk kucaktan ayrılmalı mıdır? Ayrılma kaç yaşında gerçekleştirilmelidir, ayrılma olmazsa neler olur? Tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle ilk aylarda bebeğinizi kucağınıza almanız onun ve sizin için kötü bir şey değil, aksine aranızdaki bağ kurmanın en doğal ve etkili yoğudur. Kucağa alma sayesinde anne ve bebek arasında oluşan bağ anneye sevgi, bebeğe ise güven duygusu vermektedir. Ancak, bir süreden sonra kucağa alışmış bir bebek anneye işkence, bebeğe de gelişim geriliği nedeni olmaktadır. Anne kucağından inmeyen çocuk kendine güven sağlayamamakta, psikolojik olarak da gelişememektedir.

bebegi-kucaktan-ayirma-yontemleri

bebegi-kucaktan-ayirma-yontemleri

Belli bir dönem geçtikten sonra bebeğin anne kucağına olan bağımlılığının yok edilmesi gerekmektedir. Bu dönem 6 aydan sonrasıdır. 6 ay geçtikten sonra hala bebeğiniz kucağınıza almadan uyumuyor ya da yemek yemiyorsa ayrılma sürecinin başlatılması gerekir. Bunun için bebek kademeli olarak alıştırılmalıdır. İlk etapta elinizden bıraktığınızda çok ağlayacaktır. Ancak ona kucağınızdan indiğinde bir şey olmayacağını anlatmak için kısa süreli yatağına bırakıp sonra kucağınıza tekrar alarak uygulama yapmalısınız. Diğer aşamalarda kucağınızdan inme süresini uzatıp kucak alışkanlığını bitirmeye kadar ayrılma aşamalarını uygulamalısınız. Ayrılma sürecini başarılı atlatmak için psikolojik destek almanız size yol gösterici olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.