Maltepe Escort

Bebeğin Zeka Gelişimi İçin Neler Yapılır ?

Burada en başta söylenmesi gereken önemli konulardan bir tanesi, 0-1 yaş bebeğim zeka gelişimi için önemli olan bir dönemdir. Bu dönemde çeşitli aktiviteler ile hem bebeğinizin gelişimine katkı sağlamış olursunuz hem de beraber eğlenceli vakitler geçirirsiniz.

Öncelikle, hep bahsediyoruz evet genetik faktörler her konuda büyük bir öneme sahip ama zeka gelişimi dediğimizde; genin yanına büyük ölçüde aile içindeki davranışlar da giriyor. Davranışlarınız bebeğinizin zeka gelişimini etkileyebiliyor. Önemli olan bebeğin potansiyelini ortaya çıkartmasını sağlamak ve bu davranışlarını köreltici hareketlerde bulunmamak. Çocuğun beyin gelişiminde birden fazla faktör yer alır. Yani çocuğun bulunduğu ortam, olumsuz yeme içme alışkanlıkları, belki geçirdiği rahatsızlıklar, enfeksiyon durumları çocuğun beden sağlığını etkileyecektir ve bu da beyin gelişimine olumsuz yönde etki edecektir. Her zaman için bu konularda biraz daha dikkatli olunmalı. Kesinlikle uyulması gereken bir diğer kural, hep diyoruz; doğallık, doğal beslenme. Çocuğunuzu ne kadar doğal beslerseniz bu onun beyin gelişimi için bir o kadar yararlı olacaktır. Çünkü, doğallıktan uzak olan besinlerdeki yağlar veya kullanılan diğer maddeler, beyin gelişimini olumsuz etkileyebilecek türlerdendir.

Günümüzün adeta hastalığı olan ve büyük, küçük herkesin kullandığı teknoloji. O da beyin gelişimi açısından çocuğunuza fayda değil tam aksine zarar sağlıyor. Çocuğunuz bu dönemde, görebileceği şeyleri mümkün mertebe canlı olarak, dokunarak bire bir öğrenmeli. Ancak bu onun zekasının gelişimine yardımcı bir unsur olacaktır. Sanal ortamda takip ettiği her şey aslında onun zekasını köreltici bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Bunların yanında, bebeğinizle sürekli olarak konuşmaya çalışın, bu kendi dilini taklit ede ede öğrenmesine yardımcı olacaktır ve zeka gelişimine büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. Bebeğinizi yatırırken belki yarım saatte bir pozisyon değişimi yapabilirsiniz, bu onun nesnelerin devamlı olduğunu ve çevresinde farklı nesnelerin de olduğunu fark etmesi için güzel bir çalışma olacaktır.

Son ve en önemlisi olarak, çocuğunuza sevginizi göstermeyi ihmal etmeyin. Çünkü, önce anne baba ve sonrasında yakın akrabadan görülen sevgi onda da bu duygunun gelişmesini sağlar ve sevgisiz ortamda büyüyen çocuklara göre zekanın daha çok ortaya çıkmasına ortam hazırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.