Maltepe Escort

Bebeğiniz Ne Zaman Kendi Odasında Uyumalı?

Bebek beklediğinizi öğrendiğinizde, bebek odası hazırlanması maddesinin yapılacaklar listesinde ilk 5’e girdiğine bahse girebiliriz. Ama bebeğinizi kucağınıza aldığınızda, hele de emzirmek dışında hiçbir şekilde ağlamasını durduramadığınızda, bebeği kendi odasında uyutmak fikri oldukça uzak bir ihtimal gibi görünür.

İlk aylarda gece saatlerinde birkaç kere uyanan ve emzirilmesi gereken bebeğin ayrı bir odada uyutulması elbette önerilmez. Ama odayı ayırmakla, yatağı ayırmak aynı şey değildir. Bebekler insan sıcaklığıyla uyumaya alıştıklarında, onları bu alışkanlıktan vazgeçirmek oldukça zor olacaktır. Bu nedenle ilk ayın sonundan itibaren, bebeğin anne ile aynı odada kendi yatağında uyumaya alıştırılması gerekir.

Ebeveynlerle aynı yatakta uyumak özellikle 1 yaşına kadar alışkanlık haline getirildiğinde, sonrasında bilinç kazanmaya başlayan bebek için, ayrılmak, uzaklaşmak gibi bir algıya neden olacaktır.

Ayrıca yeni doğan ölüm sebepleri arasından yer alan anne ile birlikte uyuma, oran olarak geçen yıllar arasında azalsa da hala karşılaşılabilen bir durumdur.

Sütten ayırmak yani emzirmeyi bırakmak istediğinizde de, bebeğinizin sizinle uyuyor olması durumu zorlaştıracaktır. Genel olarak izlenmesi gereken yolu sıralarsak;

  • Bebek 1. Aydan itibaren anne ile aynı odada kendi yatağında uyutulmalıdır.
  • Beslenme saatleri dışında emzirerek uyutuluyorsa, kucakta emzirilmeli, yatağına yatırılmalıdır.
  • 6 aydan itibaren ek gıda almaya başlayan, gece emzirilmeye ihtiyaç duyulmayan bebekler için, 6-12 ay arasında odalarının ayrılmasında sakınca yoktur.
  • Bebeğin odasının ayrılmasına karar verildiğinde fikir değiştirilmemeli, kararlı olunmalıdır.
  • İtiraz, korku, endişe gibi durumlarla karşılaşılırsa, sebeplerini bulup uygun şekilde çözüm bulunmalıdır.
  • Bebeğin odasının ayrılmasında en üst sınır 2 yaşıdır. 2 yaşından sonra da ebeveynlerle aynı odayı paylaşmaya devam eden çocuklarda bireysellik kazanma ve özgüven gelişimi ile ilgili sorunlara rastlanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.