Maltepe Escort

Bebeğinize 1 Yaşına Kadar Bunları Yedirmeyin

Bebeğinizin 6. Aydan itibaren yediğiniz şeylere ilgi göstermeye başlar. Çorbalar, püre halinde meyvelerle ek besine başlamak 1 yaşından önce olmalıdır. Emzirmeye devam ediyor olsanızda, sütün miktarı genelde aynıyken bebeğin enerji ihtiyacı artar. 1 yaşına yaklaştığında ve hareket kabiliyeti kazanmaya başladığında, bebeğinizin sizin yediklerinizi merak etmeye başladığını farkedebilirsiniz. Bu dönemde çevresindeki yeni şeyleri, tadlarına bakarak tanıma refleksi edinen bebeğe, merak ettiği düşüncesiyle tüm yiyecekler yedirilemez.

1 yaşına kadar bebeğinizin yememesi gereken yiyecekler konusunda titiz olmanız gerekir. Hatta 2 yaşına kadar bu yiyeceklerin bazılarının etkilerini gözlemleyerek yedirmenizde fayda var.

Bebeğinizin 1 yaşına kadar yememesi gereken yiyecekleri şu şekilde sıralayabiliriz;

İnek sütü; bu besinlerin başında gelir. Anne sütüne ek olarak inek sütünün verilebileceği düşüncesi yanlıştır. Süt kansızlığa yol açar, aynı zamanda kabızlık şikayetine sebep olabilir. 1 yaşından sonra da, yaklaşık 5 yaşına kadar, yani diğer tüm besinleri dengeli bir biçimde tüketme alışkanlığı kazanana kadar, süt ve süt ürünlerini kontrolleri bir şekilde tüketilmelidir.

Bal; balın doğal üretiminde varolan yapının oluşturacağı risklerden dolayı 1 yaşından önce bal verilmemesi özellikle önemlidir. 1 yaşından itibaren kilosuna göre uygun miktarda bal tüketimi faydalıdır.

Yumurtanın beyazı; 1 yaşından önce önerilmeyen diğer bir yiyecektir, alerjik riski bulunur. 1 yaşından sonra da ancak iyi pişirilmiş halde yedirilmelidir. İçeriğinde çiğ yumurta bulunan krema, sos ya da mayonezin de bebeğe yedirilmemesi gerekir.

Tropik meyveler; çilek ve aynı aileden olan domates 1 yaşından küçük bebeklere yedirilmez. Turunçgillerin tamamı 1 yaşından önce bebekler için alerji riski taşır.

Tuz ve Şeker; 1 yaşından daha küçük bebekler için kesinlikle kullanılmamalıdır. Doğal şekerle, kan şekeri ihtiyacını karşılayabilen bebek için çikolata, tatlı gibi şeyler uygun değildir. Bu dönemde tuzlu yemekler sindirim sistemini yorabilir.

Beyin, dalak, sakatat; pişirilmesi zor olan ve bakteri oranı yüksek olan kırmızı eti bebek için enfeksiyon riski taşır. Bunların yanı sıra bebekler yağda pişirilmiş et ürünlerini ve baharatla hazırlanmış sucuk, pastırma gibi yiyecekleri 2 yaşından önce tüketmemelidirler. Ancak haşlanmış et, sınırlı miktarda yedirilebilir.

Kabuklu deniz ürünleri; balığı içermeyen bu grupta, midye, ıstakoz gibi maden açısından zengin deniz ürünleri bebekler için uygun değildir. Balık genel olarak faydalı da olsa, bebeklerin balık tüketimi için en az 1 yaşını beklemesi gerekir. Beyine kalıcı olarak hasar verebilen, civa açısından zengin balık türleri bebeğe yedirilmemelidir. Hem balık türünün tercih edilmesi, hem de pişirilerek olası bakteri taşıyıcılık riskinin alınmaması için, son derece titiz olunması gerekir.

Bebeğin beslenmesine dikkat eden annelerin bildiği üzere, hazır çorbalar, bulyon vb. kullanılarak yapılmış yemekler, çikolata, koruyucu madde içeren gıdalar bebekler için uygun değildir. Bu tür gıdaların tüketiminde 1 yaş sınırı gibi bir durumdan da bahsedilemez. 5-6 yaşına kadar çocuklar, için mümkün olan en doğan gıdalar arasından, besleyicilik özelliklerine göre yiyecek seçimleri yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.