Maltepe Escort

Bebeğinizi Emzirirken Göğüs Bakımı

Anne sütü bebeğin doğumundan sonra bebeğin anne memesini ilk kez emmesiyle gelmeye başlar. Bebeğin emmeye başladığı süre boyunca emdiği süt miktarınca devamlı olarak salgılanır. En az 6. aya kadar bebek için temel besin olan anne sütünün sağlıklı verilebilmesi için meme ucunun temizliğine ve göğüs bakımına özen gösterilmesi gerekir. Temizlenmemiş, nemli meme ucunda üreyen baktireler, bebeğe geçerken, anne memesi de zarar görür.

Annenin bu dönemde genel temizliğini aksatmamasının yanı sıra, bebeği her emzirişinden sonra, meme ucunu temizlemesi, nemli bırakmaması gerekir. Temizlik için karbonatlı su kullanılması olası bakteri üremelerini önler. (Karbonatlı su için 1 çay kaşığı karbonat, 1 su bardağı su) Karbonatlı su ile sildikten sonra daha önce kaynatılmış, soğutulmuş suyla bir pamuk veya gazlı bez yardımıyla silinir. Yine temiz bir gazlı bez ile kurulanır. Göğüslerin bebeği sık sık emzirmekten zarar görmemesi için uygun emzirme sütyenleri kullanılabilir.

Göğüste çatlaklar oluşmaması ve göğüs uçlarının çatlayarak emzirmeye engel olacak hale gelmemesi için, temizlik yapıldıktan sonra besleyici kremler kullanılabilir. Bebek emmeye başlamadan önce meme ucunun sütle silinmesi bir çeşit sterilizasyon sağlasa da, düzenli temizlik ve bakıma bağlı olarak her zaman koruyucu olmayabilir.

Bebeğin sütün tamamını içmemesi durumunda kalan süt memede bekletilmemelidir. 5 saatten fazla beklemiş olan sütü içirmek bebek için risklidir. Bebek sütün tamamını içemiyorsa daha sık aralıklarla emzirmek, sütün azalmasını önleyecektir. Sık emzirme imkanı yoksa, sütün bir süt pompası yardımıyla sağılması uygun olur.

Emzirmeye başlayan annenin göğüslerinde neden gerginlik ve ağrı olur?

Yeni emzirmeye başlayan annenin ilk haftada göğüslerinde gerginlik olması normaldir. Biriken sütün göğsü hacmen genişletmesinden kaynaklanır. Sık sık emzirmeyen annelerde bu durum daha sık yaşanır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.