Maltepe Escort

Bebeğinizin Tek Tarafında Uyuması Sağlıklı mı?

Bebekleri uyurken seyretmek ebeveynlerin en keyif aldığı şeylerden biridir. Anne olarak bebeğin uyku pozisyonu ile ilgili nelerin doğru nelerin yanlış olduğunu bilmenizde fayda var.

Bebekler İçin Doğru Uyuma Pozisyonu Neden Önemlidir?

Doğru uyuma pozisyonu, ani bebek ölümlerinden korunmak için 1 yaşına kadar koruyucu bir faktördür. Bu nedenle anne olarak bebeğinizin uyku pozisyonu ile ilgili her zaman kontrol eden, bebeğinizi takip eden bir anne olmanız önemlidir. Doğru uyku pozisyonu ile ilgili siz bütün gerekli bilgiye sahip olsanız da, bazen bebeğiniz kendini daha rahat hissettiği yeni bir uyku pozisyonu alabilir.

Ve bu uyku pozisyonunu sürekli olarak tekrar edebilir. Bu konuda en sık sorulan sorulardan biri bebeğinizin tek tarafına yatarak uyumasının doğru olup olmadığıdır.

Yan tarafa dönük uyku biçimi, yüzüstü dönerek, ani bebek ölümü riskini artıran bir uyuma biçimidir. Bebeğin uyurken sırt üstü uyuması en sağlıklı uyuma biçimidir.

Pediatristler bebeğin yan tarafına yatırılmaması konusunu bu nedenle sık sık öne çıkarırlar.

Bebeğiniz Yan Tarafına Dönük Olarak Yatıyorsa Alınması Gereken Önlemler;

  • Bebeğin yatağını duvara yaslamayın, duvardan destek almak için ilerleyerek dönmeye çalışabilir.
  • Doğumundan itibaren sırt üstü yatmaya alıştırın.
  • Yatağın sabit olduğundan emin olun, böylece sırt üstü yatırdığınızda hareket etme ihtiyacı azalacaktır.
  • Eğer bebeğiniz kısıtlı bir alanda uyuyorsa sarmayın. Ellerini, kollarını hareket ettirme imkanı azaldıkça hareket etme ihtiyacı artacaktır.
  • Bebeğinizi kanepeye ya da uyumakta zorlanacağı, rahatsız olacağı bir alanda uyutmaya çalışmayın.
  • Emzirirken uyutma alışkanlığı ve beraber uyuma alışkanlığı da bebeğin yan tarafta uyuma alışkanlığı kazanmasına sebep olabilir. Bu nedenle emzirdikten sonra yatağına yatırın. Emzirirken kucağınızda tutmanız bu açıdan önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.