Maltepe Escort

Bebek Beslenme Programlarındaki ‘ilk 1000 gün’ Nedir?

Bebeğinizin beslenmesi için bir uzmana danıştığınızda size verdiği beslenme önerileri ya da programında ‘ilk 1000 gün’ kavramı günümüzde sıkça kullanılmaktadır. Peki, nedir bu kavram ve neden bu kadar önemlidir sizler için araştırdık. Ay ay bebek beslenmesi bölümümüzden yayınladığımız bu yazı ile sorunlarınıza cevap bulabilirsiniz.

Aslında ilk 1000 gün sadece bebeğinizin doğduktan sonra nasıl beslenmesi gerektiğini değil annenin ilk hamile kaldığını öğrendiği andan itibaren bebeğin 2. yaşına kadar geçen sürede nasıl besleneceğini açıklayan bir kavramdır. Bu döneme beslenme uzmanlarının çok fazla değer vermesinin nedeni bebeğin gelişim olarak en hızlı geliştiği dönem olmasından kaynaklanmaktadır.

anne-sutu-ilk-1000-gun

anne-sutu-ilk-1000-gun

Bebek gelişimi için ilk 1000 gün çok hızlı bir dönem olduğu için doğru beslenme oldukça önemli ve kritiktir. Ayrıca, bu dönemde uygulayacağınız beslenme düzeni ilerisi için çocuğunuzun beslenme alışkanlıkları ve sağlığının da temelini oluşturacaktır. Yapılan çalışmalarda çocukların hatta bireylerin beslenme alışkanlıkları ve hayattaki başarısının büyük bir çoğunluğu bu dönemde oluşmaktadır.

İlk 1000 günün başlangıcı anne karnındaki dönem olduğundan ilk olarak hamile bayanların beslenmesine dikkat etmesi, bebeklerin de doğumdan iki yaşına kadar mutlaka anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Anne sütü bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bileşimde mucize bir yiyecektir. Bir yaşından sonra gelişimi teşvik etmek için ek gıdalar daha çok önem taşımaya başlar. Verilecek ek gıdaların da sağlıklı yiyeceklerden seçilmesi önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.