Maltepe Escort

Bebek Beslenmesi İçin Öneriler

Yapılan gözlemler bebeklerin doğuştan tatlıların ve tuzluların tadını ayırt edebildiğini göstermiştir. Ne kadar yemeleri gerektiği konusunda da benzer bir durum söz konusu. Bebeklerin doyma hissine ve doyduklarında durma refleksine doğuştan sahip oldukları biliniyor. Bebekler acıktıklarında ve doyduklarında bunu biliyor ve kendilerini bir şekilde ifade edebiliyorlar.

Fakat yenidoğan bebekler yemek seçimi yapamadıkları için, ihtiyaç duydukları gıdaları alabilecekleri şekilde beslenme programı hazırlamak ebeveynlerin sorumluluğu. Belirli saatlerde beslemek, yemek yedirirken sempatik araç gereçler kullanmak, bebeğin seveceği biçimde yemekler seçmek için anne-babaların yeterli özeni göstermesi gerekiyor.

Beslenme sırasında bebeğin verdiği tepkiler takip etmek ve doğru değerlendirmek de oldukça önemli bir konu. Örneğin ek gıdaya geçen bebeğe, dolu bir şişe biberondaki mamayı bitirene kadar yedirmeye devam ettirmek, doyduğunda bırakmasına izin vermemek, midesinin büyümesine sebep olabiliyor.

Bebek mamasına eklenen şeker ve tuz çoğu zaman bebeğin mamanın gerçek tadını alamamasına sebep oluyor. Aynı zamanda ilerleyen yıllarda şekerli ya da tuzlu gıdalar tüketmek isteyeceği bir damak tadının oluşmasına sebep oluyor.

İlk 4 Ay Bebekler İçin Beslenme Önerileri

İlk yıl bebeğin beslenmesi için en gerekli besin anne sütüdür. Özellikle ilk aylarda, sindirim sistemi nedeniyle başka herhangi bir gıda verilmemesi önerilir. İlk 4 aylık dönem bebeğin anne sütü dışında herhangi bir gıdaya ihtiyaç duymadığı dönemdir.

Alternatif gıdalar nedeniyle alerjilerin oluşmaması ve anne sütünün devamlılığı için, anne sütüne bağlı kanılmalıdır.

İlk 4 Ay Bebekler İçin Beslenme Önerileri

4-6 Aylık Bebekler İçin Beslenme Önerileri

4-6 aylık olmasından itibaren, bebeğiniz sadece anne sütüyle yetinememeye başlayabilir. Emzirdikten sonra bebeğinizin hala doymadığını düşünüyorsanız, ağzına bir parça ya da bir kaşık yiyecek yaklaştırın. Yemeyi istediğinde ve yuttuğunda bebeğinizin doymadığından emin olabilirsiniz. Bebeğiniz doyduğunda başını diğer tarafa çevirerek, doyduğu işaretini verecektir.

4-6 aylık dönemde bebeğiniz büyük oranda demir depoladığından, demir içeriği düşük olan gıdalar verebilirsiniz. Tahıllar, pilav, yulaf veya tahıldan yapılmış çorbalar önerilebilir.

6-8 Aylık Bebekler İçin Beslenme Önerileri

6 aydan itibaren bebeğinizin dişleri çıkmaya başladığı için, yediklerinden daha fazla keyif almaya başlayacaktır. Bu da yiyecekler arasında seçim yapmaya başlamasına sebep olacaktır.

Bu dönemde yumuşak sebzeler, tatlı patates, kabak, muz gibi yumuşak dokulu meyve sebzeleri bebeğinizin beslenme programına dahil edebilirsiniz. Bebeğiniz şekerli şeylere daha fazla ilgi göstereceği için, öncelikle sebzelerle tanışmasını sağlamanız, daha sağlıklı beslenmesini sağlayabilir. Şekerli yiyeceklere ağırlık verilirse, sebze yemek istemeyebilir. Bebeğinizi şekerle, özellikle yapay şekerle tanıştırmayı becerebildiğiniz kadar geciktirin. Meyve, süt ve bazı sebzelerdeki şeker miktarı bebeğiniz için yeterlidir.

6-8 Aylık Bebekler İçin Beslenme Önerileri

8-12 Aylık Bebekler İçin Beslenme Önerileri

8. aydan itibaren bebeğiniz kendisi de yemek yiyebilmek isteyecektir. Bu dönem parçalanmış gıdalar yedirmek için oldukça uygudur. Bebeğiniz için hazırladığınız pişmiş bezelye, doğranarak küçük parçalar haline getirilmiş elma, şeftali gibi meyveler, kendisinin alıp yiyebileceği alternatifler olacaktır.

Protein içeren, kırmızı et, tavuk, yumurta,balık gibi yiyecekleri çok küçük parçalara ayırarak bebeğinizin yiyeceklerinin içine ekleyebilirsiniz. Alerji olmaması için, 1 yaşı bitene kadar yumurtanın beyazını yedirmeyebilirsiniz. Yoğurt da 8-12 aylık bebek beslenmesinde öne çıkan yiyeceklerden biridir.

8-12 Aylık Bebekler İçin Beslenme Önerileri

12 Aydan Sonra Bebekler İçin Beslenme Önerileri

Bebeğiniz 1 yaşını doldurduğunda, normal tam yağlı inek sütü verebilirsiniz. Yarım yağlı süt vermek için biraz daha beklemeniz gerekir. 12. aydan sonraki dönemde dengeli gelişimi ve beyin gelişimi için bebeğinizin inek sütünde bulunan yağlara da ihtiyacı vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.