Maltepe Escort

Bebek Beslenmesinde Çok Önemli 6 Besin

Bebeklik dönemi hem fiziksel hem de zihinsel gelişim açısından oldukça yoğun bir dönem olduğu için ay ay bebek beslenmesi ve alınan besinlerin önemi çok büyüktür. Bebeğiniz hangi ayda olursa olsun 6 önemli besin kaynağı var ki, mutlaka beslenmede tüketilmesi gerekiyor. Bu besinleri ve beslenmeye katkılarını sizler için açıklıyoruz.

Kıyma

bebek-beslenmesi-kiyma

bebek-beslenmesi-kiyma

Bebeklerin iyi bir zihin ve fiziksel gelişiminin olması için beslenmelerinde kırmızı et tüketmeleri önemlidir. Yeni ek gıdaya geçmiş küçük bebeklerin parça et tüketmesi zor ve tehlikeli olduğundan kıyma en iyi kırmızı et türü olacaktır. Sebze yemeklerinden çorbalara, pürelerden küçük misket köftelere kadar bebeğiniz için hazırladığınız birçok yemeye kıyma ekleyebilirsiniz.

Yoğurt

bebek-beslenmesi-yogurt

bebek-beslenmesi-yogurt

Anne karnı gibi korumalı bir ortamdan çıkan bebeğin dışarıdaki mikroplardan korunabilmesi için hızla bağışıklık sistemi gelişmeye başlar. Bağışıklık sistemi ve kemik gelişimini teşvik eden en güzel besin ise yoğurttur. Bu nedenle bebeklerin ek gıdaya geçtikleri ilk andan itibaren doğal ev yapımı yoğurtları sürekli tüketmesi gerekmektedir.

Mercimek

bebek-beslenmesi-mercimek

bebek-beslenmesi-mercimek

Bebek gelişiminde proteinlerin öneminin ne kadar hayati olduğundan bahsetmiştik. Ancak, hayvansal proteinler kadar lif açısından ve protein açısından zengin bitkisel gıdalar da ihmal edilmemelidir. Bu nedenle pürelerde, çorbalarda bebekler için mutlaka mercimek tercih edilmelidir.

Avokado

bebek-beslenmesi-avokado

bebek-beslenmesi-avokado

Son zamanlarda yapılan araştırmaların sonucunda avakadonun anne sütündeki yağlarla benzerliği açık bir şekilde ortaya koyulmuştur. Bu nedenle de bebek beslenmesinde değerli bir besindir. Ek gıdaya geçen bebeklere püre halinde ya da salatalarla ve yoğurtla karıştırılarak mutlaka verilmelidir.

Bal Kabağı

bebek-beslenmesi-bal-kabagi

bebek-beslenmesi-bal-kabagi

Türk toplumunda bebekler için anneler pek fazla bal kabağını tercih etmese de Avrupa’da bal kabağı faydalarından dolayı bebekler için çokça tercih edilir. İçindeki demir, potasyum, kalsiyum ve protein açısından bebeklerin gelişimine süper etkide bulunan bal kabağı tatlı, çorba ve püre olarak bebeğe mutlaka verilmelidir.

Brokoli

bebek-beslenmesi-brokoli

bebek-beslenmesi-brokoli

Tüm sebzelerde olduğu gibi brokoli de bebek beslenmesi için önemli mineraller ve vitaminler içerir. Bu nedenle bebeklere mutlaka yedirilmelidir. Püre halinde ve sebze yemeklerinde bebeklere verilebilen brokoli, sevmeyen bebekler için farklı şekillerde tadı değiştirilerek mutlaka yedirilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.