Maltepe Escort

Bebek İçin Ayakkabı Seçimi

Yürümeyi öğrenene kadar yerle teması olmadığı için bebeklerin ayak gelişimi anne babaları şaşırtabilir. İlk dönemde düz taban olması endişesiyle sıklıkla karşılaşılır. Kas gelişimi zamanla tamamlanan ayaklarda, düz taban en erken 5 yaşında, genelde 7-8 yaşlarında anlaşılır. Bununla birlikte ayakların sağlıklı gelişimi için erken dönemlerden itibaren özen gösterilmesi önemlidir. İlk aylardan itibaren ayakkabı alışverişine başladığımız bebekler için ayakkabı seçimi önemlidir.

Bebekler en erken 10-11. Aylarda yürümeye başlarlar. Ayakların doğru gelişmesi için 2 yaşına kadar ayakkabı giydirilmemesi, çıplak ayakla, çorap ya da yumuşak patiklerle dolaşması önerilir. Yürümeyi öğrendikten sonra sadece dışarı çıkarken, yumuşak, ayağın sıkmayan, belirgin köşeleri olmayan ayakkabılar giydirilmesi uygundur.

Bebek için ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler

  • Organik maddelerden yapılan ayakkabılar tercih edilmelidir. Ne kadar esnek olursa olsun plastik ayakkabılar bebeğin ayağı ile tam uyum sağlayamayacaktır.
  • Kalın malzemelerden ayakkabılar yerine hava alan ayakkabılar tercih edilmelidir.
  • Bebeğin şikayetini anlatamayacağı göz önünde bulundurulmalı, ayakkabının görünümünden ziyade rahatlığı ile ilgilenilmelidir.
  • Tamamen düz ayakkabılar ayağın şeklini bozabilir. Topuk kısmına doğru hafif bir yüksekliğin olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  • 3 yaşına kadar gözlenen tabanın düz olması zamanla kaybolur. Ayak normal şeklini almaya başlamazsa doktor önerisiyle ortopedik ayakkabılar gerekecektir.
  • İlk 3 yaşta ayak bileğine uzanan, bot olarak alınan bebekler için uygun değildir.
  • Herkesin ayak gelişimi farklı olduğu için, daha önce kullanılmış başka bir bebeğin ayağına göre şekil almış ayakkabılar kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Tabanı yeterince esnek olan, kaygan malzemeden yapılmamış olan ayakkabılar tercih edilmelidir.

Uygun olmayan ayakkabılar, ayak gelişimi seyrini olumsuz etkilerken, doğru ayakkabı seçimi  yürümeye başlayan bebeği cesaretlendirir, hareket  ederken rahat olmasını sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.