Maltepe Escort

Bebek Nasıl Yıkanır?

Doğumdan sonra, yanınızda size çok yakın ama bir o kadarda bakıma ihtiyacı olan bir bebekle eve gelmek çok farklı duyguları birarada hissetmenize sebep olur.

Yenidoğan bebeğin yıkanması da incitmemek, yanlış bir müdahaleden sakınmak adına yeni anne-babalar için çok yeni olan deneyimlerden biridir. Bebeğin ilk zamanlarda ne sıklıkta yıkanmaya ihtiyacı olduğunu bilmeyen anne-babaların bile sayısı az değildir. Yenidoğan bebekler ortalama 2-3 günde bir yıkanmaya ihtiyaç duyarlar. Diğer zamanlar ıslak havlular, ıslak mendillerle, kol altlarını, gıdısını temizleseniz de, yıkanma sıklığını haftada 2 kere olacak şekilde ayarlamanız gerekir.

Bebek Banyosu Öncesi Hazırlık

– Banyo sırasında kullanacağınız şampuan, yumuşak sabun, yumuşak banyo süngeri gibi malzemeleri hazırlayın.

– Banyo yaptırılacak bebek küveti ya da leğeni hazırlayın. Bebek küçük olduğu için lavabonun hazırlanarak banyo küveti gibi kullanılması mümkün olsa da ilk yıkamalarda, hareket kabiliyetini azaltmayan bir araç seçmeye özen gösterin.

Banyo sonrası için bebek bornozu, havlusu, saç havlusu, bebek bezi, temiz kıyafetler, üşümemesi için ilave örtüyü hazır bulundurun.

– Bebeği yıkayacağınız banyonun ya da odanın belirli oda sıcaklığında olmasına ve hava sirkülasyonu olmamasına dikkat edin.

– Bebek küveti ya da leğenin tabanını havlu ile kaplayın. Banyo suyunu, ılık olacak şekilde, banyo aracının içine 5-6 cm kadar doldurun.

Yenidoğan Bebeği Yıkama Aşamaları

– Başını tutabilme yeteneği kazanana kadar, bebeğin yıkanmasında ikinci bir kişiden yardım alın.

– Yenidoğan bebeği önce başı,sonra gövdesi yıkanacak şekilde, 2 aşamada yıkayabilirsiniz. Yıkadığınız kısmı havluyla sararak üşümesini engelleyebilirsiniz.

– Vücudunu yıkayıp, ovaladıktan sonra,en son başını yıkayarak, tek aşamalı bir yıkama ile, paniği önleyerek yıkamak da diğer yıkama biçimi olabilir.

– Yıkama sırasında kulak arkaları, boyun gibi toz birikebilen bölgeleri mutlaka su ile yıkayın.

– Parmak aralarını, koltuk altlarını, bacak ve kollarını yıkayın.

– Sırt, göğüs, kol ve bacaklarda sabun veya sabunlu banyo süngerini kullanabilirsiniz.

– Başını yıkarken, suyun nefessiz bırakmaması için elinizi kaş hizasında tutarak suya alışmasını sağlayabilirsiniz. Göz yakmayan şampuanlar tercih edebilirsiniz. Yine de gözlerine su kaçmamasına özen göstermelisiniz, su kendi başına gözlerin rahatsız olmasına sebep olur.

– Yıkama işlemi bittikten sonra, iyice kurulayıp, bezleme ve giydirmeyi fazla geciktirmeyin.

Bebeğin banyo sırasında yalnız kalmaması ve banyo sonrası üşümemesi için, ihtiyacınız olacak tüm eşyaları banyo öncesinde hazır bulunudurun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.