Maltepe Escort

Bebek Odası Hazırlarken Güvenlik ve Sağlık

Bebek odası hazırlıkları hamilelik döneminin en eğlenceli uğraşları arasındadır. Ebeveynler dünyaya gelecek olan bebeğin kullanacağı eşyaları alırken sabırsızlanırlar. Bebek odası hazırlarken şıklık, moda gibi yönlendirici ayrıntılar kadar, sağlık, güvenlik ve fonksiyonellik gibi ayrıntıları da göz önünde bulundurmamız gerekir.

Daha önce bebeğiyle aynı odayı paylaşanlar için önerileri konu aldığımız yazımızda, bebeklerin ilk 6 aya kadar ebeveynlerle aynı odayı paylaşmalarının gerekli olduğuna deyinmiştik. Ayrıca 1 yaşına kadar bebeğin, ebeveynlerle aynı odada kalmasının güvenlik açısından daha uygun olduğunun, çeşitli gözlemlerle desteklendiğine yer vermiştik. Bu bilgilere istinaden, bebek odası hazırlarken seçeceğiniz mobilyaları 1+ yaş için seçmeniz uygun olabilir.

Bebek Odasının Havadar Olması

Bebek Odası Hazırlarken Güvenlik ve Sağlık

  • Sağlıklı bir bebek odası için hazırladığınız odanın güneş giren, en az 1 penceresi olan bir oda olması önerilir. Odanın genişliği için mobilyalarla doldurmamak kaydıyla 12-15 metrekarelik bir alan uygundur.
  • Bebek odasının nem almaması, zeminin ve pencerelerin rutubet için ortam koşulları oluşturmaması önemlidir. Bu nedenle bebek odasında duvar kağıdı kullanımı konusunda titiz bir seçim yapmak gerekir. Odanın mobilyalar gelmeden, hava alışverişini sağlayan duvar boyaları ile boyanması ideal olandır.

Bebek Odası İçin Seçilen Mobilyalar ve Güvenlik

  • Bebek yatağı nasıl olmalı” konulu yazımızda, bebek yatağı ve bebek karyolası ile ilgili ipuçlarını bulabilirsiniz.
  • Bebek odası güvenlği konusunda diğer önemli madde ise, bebek odasında, bebeğin ve çocukların tek başlarına kullanamayacakları mobilyalar ve aksesuarlarla ilgili. Kıyafetlerini, oyuncaklarını yerleştirmek üzere seçtiğiniz etajer ve elbise dolabı seçiminde titiz davranmak gerekir.

Bebek Odası Mobilyaları ve Güvenlik

  • Seçtiğiniz mobilyaların sivri köşeli olmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Yatak seçiminde parmaklıklı bir karyola tercih etmişseniz, parmaklık aralıkları 6-7 cm genişliğinden fazla olmamalıdır. Karyolanın tırmanıp, atlayacağı bir yükseklikte olmaması da diğer bir ayrıntı. Karyola yüksekliği 60 cm’den fazla olmamalıdır.
  • Bebek odasında kullandığınız dolap ve etajerler, duvara sabitlenmiş olmalı. Bebeğinizin bu odayı 4-5 yaşına kadar rahatlıkla kullanabileceğini hesaba katarak dekorasyon tercihlerinizi belirleyebilirsiniz. Çocuk odasında bulunan dolap ve etajerlerin üzerinde çocuğunuzun ilgisini çekebilecek, eğlenceli gözüken aksesuarlar bulunmamalı.
  • Eğer çekmeceli dolap veya komodinler tercih etmişseniz, çekmecelerin komodinin alt kısmında olanlarından tercih etmeniz daha uygun olabilir. Bebeğinizi yürümeye başladığında, çekmeceleri karıştırırken ayağına düşürmesi gibi bir risk almamış olursunuz. Ayrıca bu tip ulaşılabilir alanlarda, kıyafet ve oyuncaklar dışında herhangi bir şey(bebeğin ilaçları, kremler vb.) bulundurmamalısınız.
  • Dolap kapakları ve çekmeceleri için çocuk kilitlerinden faydalanabilirsiniz.
  • Prizler için üretilen çocuk emniyeti aparatlar hem bebek odası için, hem de evin diğer alanlarında ulaşılabilir prizler için kullanmayı ihmal etmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.