Maltepe Escort

Bebek ve Çocuk Bakıcısı Seçiminde Püf Noktalar

Türkiye gelişmekte olan bir ülke ve kadının iş hayatına katılımı her geçen gün biraz daha artmakta bunun beraberinde getirdiği en önemli sorun sanırım bebeğine bakacak güvenilir birini bulmak.

Her ebeveyn için çocucuğu çok önemlidir, gözünden bile sakınır onu ki hiç taanımadığı birine bırakırken de dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır.

Tabii bakıcıyı bulmadan önce çocuğumuzun kaç yaşına gelince bakıcıya bırakılabileceği en önemli konudur.
Çocuklar 0-2 yaş aralığında zihinsel, duygusal ve fiziksel açıdan bir yogunluk yaşıyorlar, bu dönem kişiliklerinin oluşmasında ve hayatının ileriki sürecinde psikolojik olarak sorunsuz bir yaşam sürdürmesinde çok kritik bir yaştır.

0-2 yaştan sonra çocuklar bakıcıya bırakılmalı.Mümkünse anne kendisi bakmalı, eğer bu yaş aralığında bebek bakıcıya bırakılırsa, bebekle anne arasında güvenli bir bağ kurulamaz ve yaşadığı gelişim yoğunluğu istenilen şekilde gerçekleşemez ve bu birey ilerde insanlara güvenli baglanma konusunda sorunlar yaşayabilir…

Peki bakıcı seçiminin püf noktaları nelerdir:

1-Bakıcı seçimi yaparken olabildiğince çok insanla görüşme yapılmalı ve hemen karara varılmamalı, yanlış karar bakıcı değişikliği gerektirir , sık bakıcı değişikliği çocuk için sağlıklı bir durum değildir.
2-Tabii ki tecrübeli olmalı, daha önce bu işin eğitimini almış kişiler olmalıdır.Eğer imkan varsa daha önce baktığı çocukların aileleriyle görüşülebilir.
3-Çocukları seviyor olmalı, işi seviyor olmalı, bu işi neden yaptığını sormanız gerekir.
4-Çocuk yetiştirme konusundaki düşünceleri öğrenilmeli, varsa iş konusundaki prensipleri bunlar mutlaka öğrenilip değerlendirilmeli.
5-Hayat bu, ne zaman ne olacağı belli olmuyor, acil müdahele etmesi gereken bir konu olduğunda ne tepki veriyor, nasıl davranıyor bu en can alıcı noktalardan biri bunun üzerinde konuşmak gerekir.Yani bakıcının ilk yardım becerisi olursa çok çok iyi olur.

-Diyelim ki bulduğunuz bakıcı tüm kriterlere sahip ama çocuğun da bu kişiyi sevmesi çok önemli, bunu göz ardı etmemek gerekir.Mümkünse görüşmeye çocuk da dahil edilmeli.
Ve anne hemen bakıcıyı işe alır almaz ertesi gün işe gitmemeli, çocuk duruma alışana kadar annede evde kalmalı, sağlıklı olan budur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.