Maltepe Escort

Bebek ve Çocuklar İçin Aşı Takvimi

Çocukların bebeklikten itibaren sağlıklı büyümeleri ve gelişmeleri için aşı takvimine uygun olarak geciktirmeden aşılarını olmaları büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle hem çocuk gelişimi hem de çocuk sağlığını garanti altına almak için sağlık bakanlığının sunduğu takvimi bilmek ve aşı günlerini takip etmek gerekir. Sizlere yardımcı olmak için bebek ve çocuklar için aşı takvimini takibinize sunuyoruz.

Hepatit B Aşısı: Bu aşı çocukları hepatit B’ye karşı korumak için üç doz halinde uygulanmaktadır. Birinci aşı doğumda uygulanırken, ikinci doz birinci ayın sonunda, üçüncü doz altıncı ayın sonunda uygulanmaktadır.

Verem Aşısı: Bebek doğduktan sonra 2. ayın sonunda tek doz olarak yapılmaktadır.

Bu aşılar sadece doz halinde uygulanan aşılar olup çocukluk döneminde pekiştirme aşısı olarak tekrarlanmayan aşılardır. 4’lü ve 5’li karma aşılar ve takvimde yer alan diğer aşıların çocukluk döneminde pekiştirmesi yapılmaktadır. Tabloda yer alan simgeleri daha iyi anlamanız için açıklamak gerekirse R simgesi pekiştirme aşısını sembolize etmektedir. DaPT-İPA kısaltması Difteri, Aselüler Boğmaca, Tetanoz, İnaktif Polio Aşısı’ndan oluşan dörtlü karma aşıyı, diğer DaPT-İPA-Hib ise bu aşılara Haemofilus İnfluenza Tip B aşısının da ilave edildiği beşli karma aşının kısaltmasıdır. Sözünü ettiğimiz ve tablo şeklinde de takvimini paylaştığımız aşılar sağlık bakanlığının takibinde ve ücretsiz olarak yapılan aşılardır. Bunun dışında genişletilmiş bağışıklık kazandırma aşı programlarını başka bir konuda ele alacağız.

image

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.