Maltepe Escort

Bebek Yatağı Nasıl Olmalı?

Bebekler erken yaşlarda daha sık uykuya ihtiyaç duyduklarından ve uyudukları zamanlar gelişimleri açısından değerli olduğundan, bebek için yatak seçimi özen isteyen bir iştir.Bebek karyolaları genellikle birbirine benzer özelliklerle üretilseler de belirli kriterleri karşılayıp karşılamadıklarını mutlaka kontrol etmeniz gerekir.

  • Yatağın büyüklüğünün, karyolanın büyüklüğü ile uyumlu olması gerekir. Aralarda boşluk olmaması ve yatağın iç alana tam olarak oturması, hem kullanım açısından rahatlık sağlar hem de yatağın seviye farkları oluşturmasının önüne geçer.
  • Bebek için seçilecek yatağın ne çok yumuşak, ne de çok sert olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Sert yataklar, kullanılan pike, örtü gibi ara malzemelere rağmen, uykuya dalma güçlüğü yaşatır. Fazla yumuşak yataklar ise terlemeye sebep olabilir, bebeğin solunum sıkıntısı yapacak kadar yatağa gömülmesine sebep olabilir.
  • Bebek için tercih edilen karyolanın büyüklüğü ve malzemesi önemlidir. Bebeğin hareketlerinden sarsılmayacak, devrilmeyecek, sağlam, yere bütünüyle uyum sağlayan bir yatak seçimi ideal olandır. Ancak bebeğin karyolasını zaman zaman hareket ettirme, odadan odaya taşıma ihtiyacı olacaksa, taşıma sistemi düşünülmüş bir karyola tercih edilebilir. Karyolanın kütlesinin sabit kalmaya yarayacak ağırlıkta olması, bebeğin kendi kendine olduğu zamanlarda karyolayı hareket ettirmesi, devirmesi, altında kalması gibi riskleri önlemek amaçlıdır.

Bebek Yatağı Seçimi

  • Bebek karyolalarında parmaklıklı, bebeğin dışarıyı görebildiği modellerde kullanışlıdır. Bu modelde bir karyola alıp, etrafını kapatmak da yapılan hatalar arasındadır. Bir bölümü kapatılsa da(koruyucularla), karyolanın tamamının içerden ve dışardan örtülerle süslenmesi, çocuğa görüş alanı bırakmaması uygun değildir.
  • Parmaklıklı karyolalarda, parmaklıkların aralığı 6 cm’yi geçmemelidir. Hareket eden bebeğin kollarını, ayaklarını, daha geniş bir boşluksa kafasını dışarmaya çıkarmaya çalışması, sıkışmasına sebep olabilir. 2-2,5 cm’li aralıklar ise bebek karyolası için yetersiz genişlikte aralıklardır.
  • Bebeğin yatağında kullanılan çarşaf-pike takımı gibi ek yatak malzemeleri, düzenli olarak değiştirilmelidir. Temizliğin sağlandığından emin olmak için, çarşaf ile yatak arasında, geçirgenliği olmayan yatak koruyucu kullanmakta fayda vardır. Bebek yatağının içinde fazladan yastıklar, pelüş oyuncaklar bırakılmamalıdır. Kenar koruyucu olarak kullanılan, içlerinde silikon olan ince yastık benzeri yatak aksesuarları, yatağa sağlam biçimde bağlanmalıdır. Kenar koruyucu bağcıkları uzun olmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.