Maltepe Escort

Bebekler Ek Gıdaya Geçerken Yapılan Hatalar

Bebeğinizin  ek gıdaya geçebileceği en erken yaş altı aylık olduğu dönemdir. 6 ay öncesinde bebeğinizin anne sütü haricinde gıdalara başlamasını istemeniz yapılan hataların başında gelmektedir.

Anne sütünün azalması yetmemesi kaygısıyla bir an önce ek gıdaya başlatmak isteyen annelerin yaptığı hata, yetişkinlerin günlük olarak tükettikleri gıdaları bebeklerinde yiyebileceklerini düşünmeleridir. Eğer sütünüz az geliyorsa çocuğunuzun doktoruyla gelişimini ve kilo kontrolünü düzenli olarak yaparak, 0-6 ay için geliştirici üretilmiş olan bebek mamalarından faydalanabilirsiniz.

Altıncı aydan itibaren bebeğinize ek gıda olarak verebileceğiniz besinler meyve suları ve meyve püreleridir. Bunların dışında yetişkinlerin tükettiği yemekleri blenderdan geçirerek bebeği yedirmeye çalışmak yapılan diğer bir hatadır. Bebekler bizlerin tükettiği yemekleri erken aylarda sindiremezler. Ek gıdalarda aşamalı olarak önce meyveleri, 1 yaşından sonra sebzeleri tüketebilirler.

Ek gıdaya geçişte yapılan diğer bir hata ise bebeğe vermeye çalıştığınız gıdaları, biberonla vermeye çalışmaktır. Hazır bebek mamalarını biberonla verebilirsiniz ancak ek gıdalar, emerek direk yemek borusuna gönderilmek için uygun değildirler.

Bebek bisküvileri ile ve süt ile hazırlanan bulamaçlar 6 ay-1 yaş arası için uygun değildir. Şekerli bebe bisküvileri ve inek sütü bebeğin ek gıdaya geçiş için de tercih tercih edilmesi uygun olmayan besinlerdir. Dokuzuncu aydan itibaren evde hazırladığınız şekersiz bisküvileri bebeğinize yedirmeyi deneyebilirsiniz. Ancak inek sütü 1 yaşından önce bebeği verilmemelidir.

Ek gıdaya geçirdiğiniz bebeğinize anne sütü vermeye devam etmelisiniz. Bebeklerin sağlıklı gelişimleri için en azından bir buçuk yaşına kadar anne sütüne devam etmeleri uygundur. Sütünüzün azaldığını düşünerek ya da fiziksel olarak göğüslerinizin deforme olduğunu düşünerek bebeğimizi sütten kesmeyi düşünmeniz doğru değildir.

Ek gıdaya başlayan anneler bebeklerinin hızla ve iştahla bu ek gıdaları tüketmelerini isterler. Ancak bebekler doyduklarında daha fazla yemeği reddedeceklerdir. Bu aşamada aceleci davranmamak, verilen ek gıdaya aşamalı olarak artırmak daha doğrudur. Bebeğinizin zayıf olduğunu ve daha çok yemek yemesi gerektiğini düşünerek daha fazla yedirmeye çalışmayın. Bu davranış midesinin hızla ve sağlıksız bir şekilde genişlemesine sebep olacaktır. Bebeğinizin kilo kontrolünün bir uzmanla birlikte takip etmeniz ve bebeğiniz kilolu ya da toplu değilse endişelenmemeniz gerekir. Bebeklerin bir yaşına kadar alacakları bir kilo bile sağlıklıdır.

Bebeğin verdiğiniz gıdayı tadından dolayı beğenmeyerek yemeyi reddetmesi doğaldır. Anne sütünden sonra ek gıdaya geçmek çok kolay olmayabilir. Israr etmek yerine bebeğinizin verdiğiniz yeni yiyeceklerin tadını anlamasını ve sevmesini sağlamaya çalışmalısınız. Yedirdiğiniz şeylere ilave şeker eklemek bu aşamada yanlış bir seçim olacaktır.

Bebek mamalarına süt ya da yemeklerin ya da meyve suları ile hazırlanması doğru değildir. Hazır bebek mamaları tarif edildiği gibi su ile hazırlanmalıdır.

Ek gıdaya geçişte yeni bir besin, yeni bir meyve ya da kuruyemiş vb. daha önce denemediğiniz bir şeyler yedirmeye çalışıyorsanız bebeğiniz de herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olup olmadığını kontrol etmek üzere bir süre beklemelisiniz. Herhangi bir alerji gözlemliyorsanız yedirmeye devam edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.