Bebekler Neden Elektrik Süpürgesi Sesinde Uyur?

Bebekler Neden Elektrik Süpürgesi Sesinde Uyur?
Eylül 04 20:00 2015 Makaleyi Yazdır

Uyku problemi çeken bebekler annelerinin bulduğu çeşitli yöntemlerle uyutulmaya çalışılır. Annenin yaratıcılığına göre bu yöntemler çok çeşitli olabilmektedir. Bazıları işe yararken bazıları da bebeğin karakterine göre işe yarayamayabilmektedir. Birçok bebek elektrik süpürgesi ve saç kurutma makinesi gibi sesler kullanıldığında rahatça uykuya dalmakta ve uyku kalitesi de düzenli olmaktadır. Peki bebekler neden elektrik süpürgesi sesinde uyur hiç düşündünüz mü? Araştırmacılar düşünmüş ve bulmuş.

Anne karnında bebekler sessiz bir ortamda bulunmazlar. Anne vücudundaki kan akışı, sindirim ya da bağırsak hareketlerini çok yakından duyarlar. Bu yüzden de bebeğin geliştiği ortam hep seslidir. Sözü edilen sesler bilin bakalım neye benziyor? Evet yanlış düşünmediniz. Çünkü bu sesler elektrik süpürgesi ve saç kurutma makinesine benzer sesler. Kısaca bebekler bu sesleri duyduğunda kendisini anne karnında güvende sanıp mışıl mışıl uyuyor.

Peki bebekleri bu sesleri kullanarak uyutmak ne kadar doğru?

Sakıncalı birkaç yönü var, bu doğru. En öncelikle bebeğin işitme duyusuna sözü edilen sesler oldukça zarar verebiliyor. Öte yandan bebek huzurlu olarak bir çocukluk da geçiremiyor. Artık anne karnında olmadığını miniğe anlatmanın zamanı sanırım geldi.

Bir yorum ekle

0 Yorum

Henüz Bir Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu bırakmak için tıklayınız...

Yorum Ekle

Yorumlarınız Güvende Olacak! E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır ve Üçüncü kişilerce paylaşılmayacaktır.
* alanlar girilmesi zorunlu alanlardır.