Maltepe Escort

Bebeklerde Astım

Astım Nedir?

Astım akciğerlerde ve solunum yollarında oluşan iltihaplı bir hastalıktır. Bebeğinizde astım varsa, solunum yolları tahriş olur ve şişer. Bu durum solunumu güçleştirir. Astım ataklarını önlemek ve tedavi için mutlaka vir uzmandan yardım almanız gerekir.

Akut Astım Hastalığı Sırasında Ne Olur?

Eğer bebeğinizde akut astım varsa, solunum yolları iltihaplanır ve daha fazla mukus üretilir. Solunum yollarındaki kaslar sıkışırken, soluk borusu daralır. Soluk borusu daraldığında öksürük, hırıltılı nefes gibi belirtiler gözlenir. Bebeğin burun delikleri her nefes alış verişte fazladan açılabilir, kaburga kemiklerinde ve diyaframda nefes alışverişin şiddeti hissedilebilir.

Astım hastalığı tedavisi geciktirilirse ölüm riski olan bir hastalıktır.

Alerjilerle Astımın Alakası

Toz, küf, çiçek polenleri, hayvanların tüyleri, farklı böcek türleri kişiye göre farklılık göstermekle birlikte, astımı tetikleyebilir. Buna alerjik astım denir. Açık havaya çıkıldığında yaşanan astım türleri çocuğunuz 4-5 yaşına gelene kadar sorun olmayabilir. Bu zamana kadar, örneğin polene tepki verecek kadar maruz kalınır. Bu zaman zarfında alerji ve astım gelişmiş olur. Tozlara, küf ya da hayvanların tüylerine alerji daha erken yaşlarda ortaya çıkabilir.

Astım Çocuklarda Ne Kadar Yaygın?

Astım çocuklarda en yaygın hastalıklardan biridir. Vakaların %50-80’inde belirtilere 5 yaşından önce rastlanır. Ortalama 10 çocuktan birinde çocukluk döneminin herhangi bir döneminde ya da kronik olarak astım hastalığına rastlanıyor.

Bebeğimin Astım Olduğunu Nasıl Anlarım?

Nefes alış-verişi sırasında çekilen güçlük, akciğerde ve soluk borusunda hırıltı, bebeklerin ve çocukların yaşadıkları sağlık sorunlarını işaret edebilir. Özellikle 2 yaşından önceki çocuklarda, yani bebeklerde astımı teşhisi etmek kolay değildir. Mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir.

Bebeklerde Astım Nasıl Anlaşılır?

Ailenin astım, alerji, egzama gibi hastalıklara sahip olması, bebeğin astıma yatkın olduğu anlamına gelir. Astımda genetik yatkınlık, riski artıran bir etkendir. Bu nedenle doktorlar teşhis etmeden önce, ailede astım rahatsızlığı olup olmadığını soracaktır. Ayrıca ailenizde biri, hayatının herhangi bir döneminde astımdan şikayetçi olmuşsa zaman kaybetmeden bir uzmandan yardım almalısınız.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.