Maltepe Escort

Bebeklerde Bıngıldak Gelişimi ve Görevleri

Anne babaların bebeklerini kucaklarına alırken en korktukları davranış başında yumuşak bölge olan bıngıldağa zarar vermektir. Bu nedenle çoğu anne bebeğinin temizliğini yaparken dahi bu bölgeye dokunmamaya özen göstermektedir. Peki, gerçekten bıngıldak sanıldığı kadar hassas bir bölge midir, bebeklerde bıngıldağın gelişimi nasıldır ve görevleri nelerdir? Aklınıza takılan tüm soruları çocuk gelişimi konusundaki bu yazımızda açıklıyoruz.

bebeklerde-bingildak-gelisimi

bebeklerde-bingildak-gelisimi

Bıngıldak Nedir? Görevleri

Bebeklerde bıngıldak ismi verilen yumuşak bölgeye bıngıldak denilmektedir. Bu yumuşak bölge bebeğin kafatası kemiklerinin arasında yer alan bağ dokusu olup beyin gelişiminin doğumdan sonra da devam etmesi nedeniyle beyni koruma görevi olan bir sigorta mekanizmasıdır. Yani sanılanın aksine bıngıldak bebekleri hem düşmelere karşı korumakta hem de beyinin gelişme sürecinde zarar görmesini engellemektedir. Kafanın üst kısmındaki yumuşak bölge bıngıldak olarak tanımlansa da aslında en büyük bıngıldak o kısım olup kafanın arka kısımlarında küçük 2 adet daha bıngıldak bulunmaktadır.

bingildagin-gorevleri

bingildagin-gorevleri

Bıngıldağın Gelişimi

Bıngıldak zamanla beynin gelişimi tamamlandıkça kafatası kemiklerinin de gelişmesiyle kapanmaktadır. Bu kapanma bebeğiniz en erken 10 aylıkken en geç de 24 aylıkken tamamlanmaktadır. Geç ya da erken kapanmasının bir gelişim sorunu olabileceği düşünülerek böyle durumlarda mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir. Sözünü ettiğimiz bıngıldak kapanma süreleri üstte yer alan büyük bıngıldak için geçerli olup arka kısımda bulunan 2 küçük bıngıldak bebek 3 aylık olduğunda tamamen kapanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.