Bebeklerde Boğmaca Hastalığı ve Tedavisi

Bebeklerde Boğmaca Hastalığı ve Tedavisi
Ağustos 04 08:00 2015 Makaleyi Yazdır

Enfeksiyonlara karşı oldukça hassas olan bebeklerin en tehlikeli hastalıklarından bir tanesi de boğmacadır. Boğmacanın çok fazla bulaşıcı olması, tedavisinin zor olması ve bronşit, zatüre gibi daha ciddi hastalıklara neden olması hastalığın ciddiyetinin artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle annelerin bu hastalığa karşı tetikte olması ve tedavisi için kendine düşen görevi yerine getirmesi gerekmektedir.

Bebek ve çocuk sağlığını ciddi şekilde tehdit eden boğmaca çok şiddetli öksürük nöbetleriyle kendini gösteren, tedavi edilemediği zaman zatüre gibi daha ciddi hastalıklara dönüşen ve bunun sonucunda da aşırı kilo kaybına ardından da aşırı bir vücut deformasyonuna neden olan ciddi bir hastalıktır. Hastalığın diğer belirtileri önce soğuk algınlığına benzer şekilde hafif ateş ve öksürükle kendini göstermektedir. Bu şekilde hafif belirtilerin görüldüğü birinci haftanın ardından ikinci hafta öksürük nöbetleri şeklinde şiddetli belirtiler görülmekte ve doğru tedavi uygulandığında 3. haftada belirtiler hafifleyerek geçmektedir.

Boğmacanın tedavisi için doktor kontrolü şarttır. Belirtiler görülür görülmez tedaviye başlanmalıdır. Tedavi sırasında annelerden beklenen görevler bebeğin olası boğulmalarını engellemek için yanından ayrılmaması, çeşitli önlemler alması ve özellikle bebek uyurken takipte olarak gerektiğinde müdahale etmesi şeklindedir.

Bir yorum ekle

0 Yorum

Henüz Bir Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu bırakmak için tıklayınız...

Yorum Ekle

Yorumlarınız Güvende Olacak! E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır ve Üçüncü kişilerce paylaşılmayacaktır.
* alanlar girilmesi zorunlu alanlardır.