Maltepe Escort

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Özellikle mevsim geçişlerinde, normal zamanlarda rüzgarda kaldığında ve farklı zamanlarda bebeklerin burunlarında mukus artışı yaşanır. Bu artışla birlikte burundan nefes almak güçleşebilir ve zaman zaman tıkanıklığa sebep olabilir.

Burunun yapısı kendi kendini temizleyen özelliğe sahiptir. Ancak burun şekli, uyuma şekli, geniz yapısı bu özelliğin kullanımını kısıtlayabilir. Bebeklerde burun tıkanıklığını emzirirken farkedebileceğiniz gibi, uyurken de zorlandığını görebilirsiniz. Bebeklerin solunum ile ilgili refleksleri zaman içinde geliştiği için, nefes alamadıklarında ancak ağızlarından nefes almayı deneyebilirler. Burun tıkanıklığı yardım isteyebildikleri bir durum değildir.

Beslenme zorluğu yaşayan bebek doyamaz, keyifsiz, gergin olabilir. Diğer olumsuz sonuç olan nefes alamama ise hem uyku kalitesini azaltır, hem uyanık olduğu saatlerde bebeğin huzursuz olmasına sebep olur, hem de beyin gelişimini olumsuz etkiler. Burundan nefes almak nemi artırdığı, havanın basıncını ve nefes hızını ayarladığı, havayı süzdüğü, orta kulağı havalandırdığı için sağlıklıdır. Koku alma kalitesini de etkiler. Burundan nefes alamayan bebek, ağızdan nefes alma refleksine başvurduğu için üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşı savunmasızdır.

Bebeklerde Burun Temizliği Nasıl Yapılır?

Doğumdan itibaren burundan normal olarak nefes alıp veren bebeğinin burnunun ayrıca temizlenmesi gerekmez. Ancak burnunun tıkanmaya başladığında hırıltı ve solunum güçlüğü farkedilir. Bebeklerde burun temizliği için en uygun zaman banyo sonrasıdır. Banyo sırasında temizledikten sonra, tıkanıklığın sebebi olan kalıntılar kulak çubuğu ile, tülbent veya yumuşak peçete yardımıyla temizlenebilir. Burun temizliği için piyasada bulunan burun aspiratörleri ne kullanabilirsiniz. Bebeklerde burun tıkanıklığının sebebi aynı zamanda devam eden bir üst solunum yolu rahatsızlığı da olabilir. Temel burun temizliğini yaptığınız halde sürekli tekrar ediyorsa, burun damlası olarak kullanılan serum fizyolojik bebeğinizin burun tıkanıklığına çözüm olabilir.

Ağızdan nefes almanın sebep olacağı gelişimsel bozukluklar, ağız-diş gelişimine, oksijen seviyesindeki yetersizlikten ciğerlere ve beyne zarar verebileceğinden, uzun dönem burun tıkanıklıklarında bir uzmana başvurmakta fayda vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.