Maltepe Escort

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir ?

Burunun en önemli görevi solunumdur. Solunum görevini tam olarak yapamazsa burun tıkanıklığı meydana gelir. Burun tıkanıklığı yaşayan kişi, rahat nefes alamaz ve bu durum giderek sorun haline gelir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı en sık rastlanılan durumdur. Bebeklerin kuruyan, akan burunlarını sümkürme, burun salgısını temizleme gibi yetenekleri yoktur. Bu nedenle dışarı atılmayan burun salgısı, burunda kurumaya kuruyan salgının burunda solunumunu tıkamasına neden olur. Bu durum da bebekte huysuzlanmaya, iştahsızlığa, uykusuz gece geçirmesine neden olur. Burun tıkanıklığı, en sık yeni doğmuş bebeklerde görülürken, 6-7 aydan sonra bu sorun ortadan kalkar. İlk başlarda önemli bir sorun haline gelen burun tıkanıklığı, önlenemeyecek bir sorun değildir ve önlemek için birkaç öneri sunulabilir:

  • Bebeklerde burun tıkanıklığını önlemenin en etkili yolu, bebeğinizin burnuna tuzlu ya da deniz suyunu serum haline getirilip damlatılmalıdır. Tuzlu su, burun içindeki salgıyı kurutur ve bebeğinizin rahat nefes almasını sağlar. Bu yöntemi günde 3-4 kez uygulamanız gerekir. Özellikle bu işlem uyku öncesi ve sonrasında yapılması gerekir. Bunun yanında bebeği emzirmeden önce yapılması çok yararlıdır. Çünkü burun tıkanıklığı yaşayan bebek, burundan nefes alamadığı için, ağzını kapatamaz ve bunun sonucunda meme ememez. Bu noktada çocuk meme emmiyorsa zorlanmamalı, burnunun tıkanık olup olmadığını dikkat etmek gerekir. Aksi halde bebek nefes alamaz, bu durum ölüme sebebiyet verebilir.
  • Bebeği ara ara banyo yaptırmak hem bebeğin rahatlamasına, hem de buhar sayesinde bebeğin burun kanallarının açılmasını sağlar.
  • Odayı nemlendirmekte fayda vardır. Bir kaseye su konulup kalorifer gibi ısıtıcıların yanına konulması havadaki nemin kazanılmasını sağlar. Ayrıca havanın sıcak olması odadaki nemi kurutur ve odadaki hava sıcaklığının fazla oranda olmaması gerekir.
  • Bebeğin uyurken başını hafif yükseltilmesi burun kanalların açılmasını sağlar.
  •  Eczanelerde satılan burun aspiratörleri, bebeğin burnunda yoğun akıntı varsa burun içindeki salgının boşaltılmasına yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.