Maltepe Escort

Bebeklerde Çölyak Hastalığı Nasıl Anlaşılır ?

Her gün öğünlerde ağırlık verdiğiniz, onsuz karnınızın bile doymadığını düşündüğünüz ekmek, çavdar, buğday vs. besinler bizler için vazgeçilmez besinlerden olurken acaba çocuğunuz için de bu vazgeçilmez özellik geçerli mi?
Buğday, arpa, makarna, çavdar, yulaf gibi besinler guliten proteini içerir. Ülkemizde çokça yaygın görünmesine karşın adını bile zor duyabileceğiniz çölyak hastalığı, bu besinlere karşı ince bağırsakta ömür boyu bir hassasiyetin oluşmasıyla gerçekleşir. İnce bağırsaktaki villus çıkıntıları mideden gelen besinleri hazmedip kana karışmasını sağlar. Ancak çölyak hastalarında guliten proteini, ince bağırsaktaki villuslar tarafından emilmediği için ince bağırsağı tahribata uğratır ve gerekli besin maddeleri hazmedilmez. Bunun sonucunda hastalığın belli başlı belirtileri ortaya çıkar. Belirtiler yaşa bağlı olarak değişirken genel olarak, bağışıklık sistemi yavaşlaması ishal, halsizlik meydana gelmesine neden olur.

İlk aylarda anne sütünden gelen guliten, bebekleri hastalıklara karşı engeller ya da hastalığı erteler. Çünkü anne sütü ilk aylarda bebekleri her türlü hastalıklara karşı korur. Ancak gıda takviyesi sonucunda çölyak hastalığı belirginleşir ve 8-12 aylık çocuklarda daha sık görülür.

Çocuğunuzda çölyak hastalığı varsa ya da olma ihtimalinden şüpheleniyorsanız, çocuğunuzdaki belirtilere dikkat etmeniz gerekir. Belli başlı belirtilerden en sık rastlananları şunlardır:

1.Çocuğun yaşıtlarına göre kısa ve zayıf olması
2.İshal,
3.Kabızlık
4. Karın ağrısı
5.Dikkat sorunları
6.Yorgunluk
7.Kaygı
8.Kas kaybı
9.Anemi
10. Depresif ruh hali gibi etkiler gözleniyorsa mutlaka bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Daha küçük çocuklarda ise bu belirtiler farklılaşabilir.
1.Kabızlık ya da ishal,
2.karın şişkinliği
3. gaz gibi belirtiler varsa bu durum ihmal edilmemelidir.

Çölyak hastalığı testi, endoskopi ve klinik testlerle belli olur. Eğer çocuğunuza çölyak hastalığı teşhisi konulmuş ise, guliten besinlerden tüketilmemeli verilen diyetlere uyulmasında hassasiyet gösterilmelidir. Diyet tedavisi alınırken çocuğunuzun beslenmesi ek besin takviyeleriyle desteklenmesi gerekir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.