Maltepe Escort

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Çoğu annenin endişe duyduğu dönemlerden birisidir, bebeklerdeki diş çıkarma dönemi. Tabii ki her bebek aynı sorunları yaşayacak ya da illa sorun yaşayacak gibi bir durum gelmesin, aklınıza hemen. Bazı bebekler bu dönemi rahat atlatabiliyorlar. Bu süreçte, bebeğinizin bağışıklığının düştüğü de gözden kaçırılmaması gereken bir noktadır. Belirli bir dönem ya da süre verilemese de; bebeklerin ve annelerin huzuru için belirtilerinden bahsedebiliriz.
Diş çıkarma dönemleri diş etinin şişmesi ile başlar. Sonrasında, bu şişkinliğin patlaması ile devam eder. Diş çıkarma belirtileri illa ki dişin çıkması ile kendini belli etmiyor. 2-3 Ay kadar öncesinde de görülebilir. Genel olarak gözlemlenen ilk belirti; “salya akıtması” şeklinde gerçekleşir. Bazı bebeklerde çok, bazılarında az görülür. Akıttıkları salyaya bağlı olarak, “yüz bölgesinde kızarıklıklar ya da döküntüler” oluşabilir.

“Hafif ateş” görülebilir. Diş çıkarırken bağışıklığı düştüğü için; vücuttaki herhangi bir enfeksiyon düşük ateşe sebep olabilir. Olağan dışı ateşlenme görüldüğünde, mutlaka doktorunuza başvurmanız gerektiğini de bir kenara not edin.
Ellerini sürekli ağzına götürmesi ve bir şeyleri “çiğneme isteği”. Çıkan dişler sebebiyle; kaşıntı arttığından oyuncak, vs… ile dişlerini kaşımaya çalışır. Kıyafetlerini emerek, çiğneyerek bu isteği bastırmaya da çalışabilirler.
Bazı bebeklerde” ishale” de sebebiyet verdiği söylenir lakin daha tüm uzmanlarca kabul görmüş olmayan bir belirtidir. Görüldüğü taktirde doktorunuzdan görüş alınması öneriliyor.

Diş çıkarmalarından ötürü yaşadıkları ağrı, kaşıntı, ateş gibi belirtiler sebebiyle “huzursuzluk” çekebilirler. Bu huzursuzluk uyku düzenlerinden, yeme alışkanlıklarına kadar günlük yaşam koşullarını etkilemektedir. Bu dönemde uyku düzenleri bozulur. Uyumakta zorlanabilirler. “İştahsızlık” baş gösterebilir. Katı gıdalara geçmiş bebekler bu dönemde, sıvı gıdaları daha rahat alabilirler.Kilo alışının yavaşlaması bile görülebilir.
Bebeğin bu dönemden ötürü oluşan rahatsızlıklarını gidermek adına; doktorunuza başvurarak yardım alabilirsiniz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.