Maltepe Escort

Bebeklerde Diş Eti Temizliği ve Ağız Bakımı

Anne sütü dışında herhangi bir gıda tüketmedikleri ilk aylarda, bebekler için diş eti ve ağız temizliği gerekmediğine dair yaygın bir düşünce vardır. Oysa ki, özellikle ilk haftalarda yaşanan, ağız içinde beyaz lekeler şeklinde gözüken pamukçuk, ağız temizliğinin yetersiz olmasıyla ortaya çıkar. İlk haftalarda bile bebeğin ağzını ve annenin meme ucunu temiz suyla silmek gerekir.

Bakterilerin ağız içine dişler henüz çıkmaya başlamadan yerleşmesini önlemek için, bebeklerin ağız bakımına özen göstermek gerekir. Aksi halde ilk dişler çıkmaya başladıktan sonra, bazılarında lekelenmeler ve çürükler başlayabilir. Bebeğinizin diş etlerini ve ağzını günde birkaç kere temizlemeniz gerekir. İlk dişleri çıkana kadar diş fırçası kullanmanız gerekmez. Bu yaklaşık 6. aya kadar diş fırçasına ihtiyaç olmadığı anlamına gelir. Bu süreden önce bebeğinizin ağzını ve diş etlerini yumuşak bir temizleme beziyle silmeniz yeterlidir. Temiz tülbent gibi bir bezi yıkayarak ya da temizse az miktarda suyla ıslayarak kullanabilirsiniz.

Bebeklerde Diş Eti ve Ağız Temizliği Nasıl Yapılır?

Bebeklerde Diş Eti ve Ağız Temizliği Nasıl Yapılır?

Bebeğinizin diş etlerini ve ağzını temizlemek için, sırt üstü yatırın ve bezin bulunduğu parmağınızı bebeğin ağzında gezdirin. Bu işlem sırasında çok yumuşak olmalısınız. Bebeğiniz dudaklarını hareket ettirebilmeli. Bu biçimde alt damakları ve üst damakları ve dilin üst kısmını temizlemelisiniz. Bu sırada bebeğin ağzında herhangi bir süt ya da mama kalıntısı olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz. Bu işlemi günde birkaç kere tekrarlayabilirsiniz.

Bebeğiniz ilk dişlerini çıkarmaya başladığında, bebekler için özel olarak üretilen, çok yumuşak diş fırçalarından kullanmanız önemlidir. Bu dönemde diş macunu kullanmak gerekmez. Farkında olmadıkları için genellikle diş macununu yutabilirler. Henüz sınırlı miktarda ek gıda tüketen bebekler için, su ve yumuşak bir diş fırçası ile ağız ve diş temizliği yeterlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.