Maltepe Escort

Bebeklerde Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı ?

Ağız bakımı, insanların yaşlarının her döneminde gerekli bir eylemdir. Çünkü yenilen ve içilen her şey, dişlerin temizlenmediği zamanlarda diş içinde kalarak diş taşı, çürüme, iltihap gibi sorunlara yol açar. Yetişkinler, yemekten önce ya da sonra ya da yatmadan önce dişlerin içindeki asidin dişlerde çürüme yapmaması için temizlenmesi gerekir.
Peki, bebeklerde diş temizliği nasıl yapmak gerekir? İşte sorunun yanıtı:

Anne sütündeki asidin bebeklerin dişlerine zarar verdiğini belirten diş hekimleri, bebeklerin ağız bakımına önem verilmesi gerektiğini belirtir. Uzmanlar, bebeklerin yeni çıkan dişlerinde bakımın zor olduğu ve bunun için bebeklerin dişleri iki yaşına kadar suyla temizlenmesi gerektiği konusunda uyarmışlardır.
İlk 5-6 aylık dönemlerde bebeklerin yavaş yavaş dişleri çıkmaya başlar. Yeni çıkan dişleri korumak için beslenmesine bağlı olarak dişlerin steril gazlı bezlerle ya da kaynamış ve soğuk suyla nemlendirerek diş, damak ve dudakların hafifçe silinmesi gerekir.

Uzmanlar sadece 2 yaşına kadar bebeklerin dişlerinin suyla temizlenmesi gerektiğini önermektedir ve yetişkin kontrolünde bu işlem yapılarak diş etine masaj yapılır ve bebeğin rahatlaması sağlanır.
3 yaşından sonra ise bebeklerin damak ve diş yapısına uygun diş macunları ve diş fırçalarıyla dişlerinin temizlenmesi gerekir. Bu işlemi yemeklerden önce ya da sonra çocuk tarafından yapılması sağlanır. Böylece çocuklar, diş fırçalama alışkanlığını sürekli haline getirir. İleriki yaşlarda da diş fırçalama alışkanlığı sürekli yapılan bir eyleme dönüşecektir.

Bebeklere yatmadan önce verilen tatlı ya da ballı sütün çeşitli faydaları olduğu gibi dişlere zararı da vardır. Sütün içindeki bal ya da şeker, uyumadan önce dişte kalarak diş çürümesini hızlandırır. Ayrıca çocukların yediği şeker, çikolata gibi ürünler dişlerde çürümeye yol açar. Bu tür ürünler, çocuklara sık sık verilmemeli ya da bu ürünleri tüketen çocukta ,dişlerde şeker asit oranı arttığı için dişler sık sık temizlemesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.