Maltepe Escort

Bebeklerde Duyu Gelişimi

Minik bebeğinizin sempatik tepkilerinin keyfini çıkarırken, bir an önce sizinle iletişim kurmasını istediğiniz zamanlar olabilir. İlk günlerde kimseyi tanımayan bebeğin ayırt edebildiği tek kişi annesidir. Bunun sebebi anne sütüyle kurduğu bağdır.

 – Görme Duyusu

Parlak cisimleri fark etmesi bile 1 haftalık bir süreyi bulabilir. Ancak 2. aydan itibaren sık gördüğü insanları ayırt edip takip eden bebeğin görme sağlığı 3. aydan itibaren muayene edilebilir. Sağlıklı bir bebek 6. ay içinde ve sonrasında görme kabiliyetinin tümünü kullanabilir.

 – İşitsel Duyu

Bebeğin ses algısı anne karnında 7. aydan itibaren gelişmeye başlar. Bu durum gelişimi başlamış bir ses algısı ile dünyaya geldikleri anlamına gelmektedir. Kız bebeklerin anne karnındayken işitme duyularının erkek bebeklere göre daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. 3-4 günlük bebeklerin bile annelerinin sesine tepki verdiği durumlarla sık karşılaşılmaktadır. Kelimeleri ayırt etmeleri 6. Aydan itibaren başlar. Bebeklerin ilk işitme testleri 3 günden itibaren yapılabilir. Bu test ücretsiz olarak devlet hastanelerinde yaptırılabilmektedir.

10. aydan itibaren kendi ismini ayırt etmeye başlayan bebekler, 12. aydan itibaren farklı kelimelere uygun tepkiler verebilirler.

 – Tat Alma Duyusu

Yenidoğan bebeğin gelişmiş duyularından biri de tat alma duyusudur. Gebeliğin 13.-15. haftalarından itibaren gelişmeye başlar. Doğum öncesi plesanta yoluyla anneye bağlı bebeğin, annenin tükettiği besinlerin tadını ayırt etmesi söz konusu değildir. Ancak anne karnında bulunan sıvıdan bulunan 200’ün üzerinde farklı tat, tatlı, ekşi, tuzlu gibi ayrımlar yapmasını sağlar.

 – Koku Alma Duyusu

Bebeğin koku alma duyusu doğduktan sonra en fazla gelişim gösteren duyusudur. Doğal süreçte anne karnında 12-13. haftalardan itibaren gelişmeye başlayan koku alma, doğumdan itibaren yeni bir koku hafızası geliştirmesiyle, gelişimine devam eder. Bebeğin anneye gösterdiği duyarlılığın en önemli sebebi anne sütüdür, başka birinin emzirmesi durumunda benzer şekilde o kişiyi ayırt edecektir.

 – Dokunma Duyusu

Bebeğin dokunma duyusunun anne karnındayken 24-25. haftalarda tamamlandığı genel olarak kabul görmektedir. Ağrı hissinin ayırt edilmesiyle ilgili tam bir tespit yapılamamakla birlikte, doğum esnasında yaşananları dokunma duyusuyla algılayabildiği bilinmektedir.

Dokunma duyusu dudaklar ve dilde gelişimini tamamlamış olarak dünyaya gelen bebek, dokunuş, sarılış gibi temasları hisseder. 3-4 aydan önce tepki vermemesi normaldir.  Isı farklarına tepkisi doğumun hemen sonrasında vücudun verdiği tepkiler düzeyindedir. Soğuk ortamlarda titreme, sıcak ortamlarda yanaklarında gözlenebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.