Maltepe Escort

Bebeklerde Gaz Çıkarma Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Bebeklerde en çok karşılaşılan rahatsızlıklardan bir tanesi de gaz sancısıdır. Gaz sancısı bebeğin yaşam kalitesinden tutun da sağlıklı gelişimine ya da huzurlu bir şekilde büyümesine engel olmaktadır. Bu nedenle özellikle küçük bebeklerin gazının çıkarılması çok önemli hale gelmektedir. Bu konuda birçok yöntem bulunmakla birlikte annelerin bilinçli yaklaşıp en doğru ve sağlıklı yöntemi seçmesi oldukça önem taşımaktadır. Bebeklerde gaz çıkarma konusunda bilmeniz gerekenler bulunduğu için bu konuları göz ardı etmeden çocuk bakımı yapmanızda büyük fayda bulunmaktadır.

bebeklerde-gaz-cikarma-konusunda-bilmeniz-gerekenler

bebeklerde-gaz-cikarma-konusunda-bilmeniz-gerekenler

Bebeklerde Gaz Neden Oluşur? Önlem Yolları Nelerdir?

Bebeklerde gaz oluşumunu tetikleyen iki önemli neden bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi bebeğin ağlarken hava yutmasıdır. Ağlarken hava yutan bebekte şişkinlik oluşmakta ve gaz sancısı oluşmaktadır. Bu tip oluşan gazı önlemek için yapılacak fazla bir önlem yöntemi bulunmamaktadır. İkinci gaz oluşumunu tetikleyen unsur ise sindirim sistemi tam anlamıyla gelişmemiş olan bebeğin yiyecekleri tam anlamıyla sindirememesi şeklindedir. En çok gaz yapan yiyecekler meyveler, baklagiller, lahana, karnabahar gibi sebzelerdir.

bebeklerde-gaz-sancisi-neden-olur

bebeklerde-gaz-sancisi-neden-olur

Bebeklerde gaz oluşumuna neden olan faktörleri açıkladıktan sonra gazın oluşmaması için önlem yollarına değinmek gerekirse;

  • Bebeğin beslenmesi sırasında gazın midenin üst kısmında kalıp daha kolay dışarıya çıkmasını sağlamak için dik olarak beslenmesi ya da emzirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle emzirirken ya da bebeği biberonla beslerken dik tutarak bebeği yatırmamaya ve başın mideden daha yukarda olmasına özen gösterin.
  • Besini yavaş akıtan biberon başlıkları kullanmak da yine gaz oluşumunu engellemektedir.

Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri

Bebeklerin gazını çıkarmak için birkaç yararlı yöntemi kullanmak genellikle başarılı sonuç verirken, bazen gazın çok fazla birikmiş olmasından dolayı başarı sağlanamayabilmektedir. Böyle durumlarda ek bazı yöntemlere başvurmak gerekmektedir.

Bebeğin gazını çıkarmak için ilk olarak aşağıdaki yöntemleri denemelisiniz. Bu yöntemler genellikle işe yaramakta ve bebeğinizi rahatlatmaktadır;

  • Bebeğinizi besledikten sonra gaz sancısından kıvranmaya başladıysa ilk yapacağınız hareket onu omzunuza dik bir şekilde dayayıp sırtına hafifçe vurmaktır.
  • Yüzükoyun yatırdığınız bebeğinizin sırtını biraz ritimli bir şekilde sıvazlayın.
  • Bu iki pozisyon da işe yaramadıysa bu kez kucağınıza bebeği oturtun ve sırtını sıvazlayarak gaz çıkarmasını sağlayın.
  • Son olarak kolunuzu yana açıp bebeği de boylu boyunca kolunuza yatırarak sırtını sıvazlayın.
bebeklerde-gaz-cikarma-yontemleri

bebeklerde-gaz-cikarma-yontemleri

Yukarıda bahsettiğimiz gaz çıkarma yöntemlerinin başarılı olmaması durumunda aşağıdaki önemli adımları deneyebilirsiniz.

  • Beslenmeden sonra hava ve sütün ayrışması için bebeğinizi 10 dk kadar yüzükoyun yatırdıktan sonra yukarıdaki gaz çıkarma yöntemlerini tekrar deneyin.
  • Yukarıdaki yöntemler dışında bebeğinizi sırtüstü yatırıp bisiklete biniyormuş gibi bacaklarını çevirebilirsiniz. Böylece daha kolay gaz çıkardığını göreceksiniz.
  • Yüzükoyun yatmak da bebeğin gazını çıkarmasını kolaylaştırır. Bu nedenle beslenmeden sonra bir süre bebeğinizi bu şekilde yatırdıktan sonra yukarıdaki gaz çıkarma yöntemlerini tekrar uygulayabilirsiniz.
  • Son olarak dereotu ve anoson gibi bitki çaylarını bebeğinize içirerek gaz çıkarmayı kolaylaştırabilirsiniz. Ancak, bitki çayı kullanımından önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.