Maltepe Escort

Bebeklerde Grip ve Nezle Tedavisi

Nezle, vücudun üşütmesiyle burun boşlukların kaşınması, kuruması akmasıyla kendini gösteren hafif ateş ve bağ ağrısı yapan hastalıktır. Anne ve babalar çocuklarının kış ve bahar aylarında sıkı giydirerek çocuklarını soğuğa karşı koruyacaklarını zannederler. Ancak, nezle bulaşıcı olduğu için girdiği ortamlarda okul, kreş, market, park gibi ortamlarda başka insanlardan bu hastalığı kapabilirler. Yetişkin insanlar, bu hastalığı kolay atlatılırken bebeklerde bu o kadar kolay olmaz. Nezleye yakalanmış bir bebek için antibiyotik vermek yararlı bir seçim değildir. Faydası olmadığı gibi zararı olabilir. Bunun için nezleye yakalanmış bebeklerde antibiyotik kullanmak yerine, bir uzmana danışarak doktorun verdiği ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçları vermek gerekir. Bebeklerde nezle, burun tıkanıklığı buna bağlı olarak da solunumun ağızdan yapıldığı için boğaz ağrılarına neden olur. Bunun için buruna tuzlu su serumu yaparak vermek gerekir. Boğaz için doktorun vereceği boğaz spreyleri boğazda oluşan ağrıların giderilmesine faydası olur.

Grip ise, soğuk algınlığıyla karıştırılır. Grip hastalığına influenza denilen bir virüs neden olur. Grip mevsimsel olup nezleden farklı olarak ağır seyreder. Belirtileri yetişkinlerde baş ağrısı, burun akıntısı, hapşırma, kırgınlık, baş ve omuz ağrıları gibi belirtilerdir. Bu hastalığa yakalanan kişiler yatak istirahati yapmaları gerekir. Mümkün olduğunca kimseye bulaştırmamaya çalışmalıdır.

Bebeklerde grip hastalığı, en çok görülen hastalıklardan biridir. Akciğerin hasara uğrama tehlikesi olduğu için bu hastalığın ciddiye alınması gerekir. Bebeğin ateşinin 38 derecenin üstüne çıkması, yorgun olması, titremesi, burun akıntısı ve öksürük olması grip riskini artırır. Bebeklerini emziren annelerde bu hastalıklara karşı anne sütü son derece iyi bir kalkandır. Çünkü anne sütü bebeklerde hastalıklara karşı antikor üretir ve bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir. Bebeğinin grip hastalığından şüphelenen anneler, bebeklerini daha sık emzirmeli, bitki çayları vermelidir. Burun tıkanıklığı içinde, bebeğin beslenme ve uyku zamanından önce burnuna tuzlu su damlatılmalıdır. Bunun dışında buhar makinesiyle hava nemlendirilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.