Maltepe Escort

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Geçirilir?

Bebeklerde kabızlık katı gıdaya geçişte sıkça gözlenen bir durumdur. Beslenmede tercih edilen gıdalardan ziyade bu geçiş süresinde uyum gösterme ile ilgili bir durumdur. Anne sütü ile beslendiği dönemde mide ve barsaklar sindirimi çok daha kolay anne sütüne alışkındır.

Katı Gıdaya Geçişte Bebeklerin Kabız Olmaması İçin Ne Yapılabilir?

Anne sütüyle birlikte tercih edilen katı gıdaların lif oranlarına dikkat ederek kabızlık oranını azaltabilirsiniz. Lif açısından zengin meyve sebzeler kabızlığa sebep olmaz. Ekmek ağırlıklı bir beslenmeden uzak durmanız geçiş döneminde önemlidir. Yine de bebeğinizin zaman zaman ekmek tüketmesini istiyorsanız, tam buğday ekmeğini tercih edebilirsiniz.

Probiyotik gıdalar grubunda bulunan yoğurt tüketimi, barsak florasının korunmasında yardımcı olacaktır.

Bebeğiniz kabızken tüketmesinin faydası olacak yiyecekler arasında kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm gibi kuru meyve çeşitleri de bulunur.

Ayrıca bebeğe gün içinde yeterli miktarda su verdiğinizden emin olmalısınız. Gün içinde içtiği suyu takip etmelisiniz.

Beslenme Dışında Bebeklerde Kabızlığı Geçirecek Uygulamalar

Katıya geçişten hemen sonraki dönemde (1 yaş öncesi), karna yapılacak masaj hareketlenme açısından yardımcı olur.

Sırtüstü yatırarak yapılan bacak egzersizleri, tıpkı gaz çıkarma sırasında olduğu gibi, barsak bölgesinin hareketlenmesine yardımcı olur.

Ilık suyla doldurulmuş bir küvette 10-15 dakika gibi sürelerle oturması da kabızın geçmesini kolaylaştıran uygulamalardandır.

Tuvalet alışkanlığı kazandıktan sonra oluşan kabızlık, büyük oranda psikolojiktir. Tuvalet ihtiyacını kendi karşılamaya başlayan çocuk için, ihtiyacını gidermek baskı yaratan bir süreç haline gelebilir. İlk zamanlarda büyük tuvalet ihtiyacı için bez kullanmak isteyip istemediğini sormanız, bu süreci onun kontrolüne bırakmanız yardımcı olur.

Tuvalet alışkanlığı kazanan çocuklarda, hergün aynı saatlerde tuvalet ihtiyacını hatırlatmak, belirli aralıklarla tuvalete çıkma ihtiyacı kazanmasına yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.