Maltepe Escort

Bebeklerde Kalça Çıkığına Neden Olan Hatalar

Bebeklerde en sık karşılaşılan sağlık problemlerinden biridir kalça çıkıklığı. Pek çok nedeni vardır; ancak genel bir yanlış inanışımız var o da bu durumun, doğum esnasında bebeğin bacaklarının çekilmesinden kaynaklı olduğunu düşünmektir. Oysa bu durumun sebebi kalıtsal olabilir, doğum öncesi dönemde anne yetersiz ve dengesiz beslenmiş olabilir bunun sonucunda da bebek kalça gelişimini tam olarak sağlayamamış olur.

Oranlara bakıldığında kız çocuklarında erkek çocuklarına göre kalça çıkıklığı daha fazla görülen bir durumdur.
Doğum öncesinden kaynaklı olsa bile erken teşhis ve doğru yöntemlerle düzeltilebilecek bir durumdur. Çünkü 0-2 yaş yani bebeklik dönemi, gelişimin en hızlı olduğu dönemdir, bu dönemde kısa sürede olumlu sonuç elde edilebilir.
Bir yaş civarında bebeklerin bacaklarında yürürken hafif içe doğru bir eğiklik olması normaldir ancak; aşırı kilo, vitamin eksikliği ve diğer hastalıklardan kaynaklı bir eğiklik varsa uzmana danışılmalıdır.

PEKİ, KALÇA ÇIKIKLIĞINA NEDEN OLAN HATALAR NELERDİR?
1-Hepimizin çok iyi bildiği kundak yöntemi, bebek üşümesin, uyurken beşikten düşmesin, hareket etmesin de hemen uyusun diye düşünerek sıkı sıkı sarıp uyutmak en büyük yanlışımızdır.
2-Biz toplum olarak aceleciyiz, bir şeyler hemen olsun isteriz. Bebeğimiz hemen yürüsün isteriz. Oysa bebek 12-18 aydan önce yürüyemez, bebek bu aylardan önce yürümeye zorlanmamalıdır. Yürütece oturtulmamalıdır. Kendi kendine yürümesi beklenmelidir.
3-Emzirirken bebeğin bacaklarını serbest bırakmasına izin vermek gerekir, bacakları birleştirilmemelidir, aynı şekilde kucakta taşırken de bacakları birleştirilmemelidir.
4-Bebeğin altını değiştirirken bacaklarını havaya kaldırmamak gerekir, henüz kalça kemikleri oturmadığı için yerinden oynayabilir, doğru olan bacakları yana açarak altının temizlenmesidir.
5-Bebeğin hoşuna gittiği düşünülerek, eğleniyor diye bacaklarından tutup baş aşağı sallandırmak çok yanlış bir uygulamadır.
6-Her ailenin ekonomik durumu iyi olmayabiliyor bez ve kıyafet alamayabiliyorlar. Küçük ve dar kıyafetler giydirmek, küçük ve dar bez kullanmak, kasık hizasında bezi bağlamak bebeğin kalça gelişimini olumsuz etkilemektedir. Bezler göbek hizasında bağlanmalıdır.
Bu konuda hazır bezler daha kullanışlı diyebilirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.