Maltepe Escort

Bebeklerde Kulak Temizliği

Kulak dışarıdan gelen toz, kir vb. yabancı parçacıkları dışarı atmak için, düzenli olarak bir yapışkanımsı bir madde üretir. Dışarıdan kulak kiri olarak algıladığımız bu kulak içi sıvısı sayesinde, dışardan gelen gözle görülemeyen yabancı maddeler kulağın iç kısmına ulaşamaz. Kulak yapısı kendi kendini temizleyen özelliğe sahiptir.

Buna rağmen bebeklerde kulak kiri miktarında değişiklikler gözlenebilir. Kulak kirinin rengi, dokusu, iki kulakta farklı miktarda salgılanması ya da kulakta kuruluk gibi durumlarla karşılaşılır. Bebeğin kulak yapısı, dış etkenler, hava koşulları, vücut sıcaklığı, bebeğin dış ortamlara çıkma sıklığı, belirli bir tarafa dönerek uyuması gibi durumlar, kulak kiri miktarında değişikliğe sebep olabilir.

Bebeklerde kulak temizliğinin, sadece dışarıdan müdahale kadar uygundur. Bebeğinizi yıkadıktan sonra, ince bir tülbent ya da ince bir yumuşak havluyla kurulamanız yeterlidir. Bu kulak kirinin tümüyle temizlenmesini sağlamayabilir diye düşünülebilir. Salgılanan sıvının tamamıyla temizlenmesi gerekmediği için, kulak kirli değildir. Bebeklerde kulak temizliğinde kulak çubuğu kullanılması önerilmez. Kulak çubuğu, kulağın dışa yakın kısmındaki kirin içeri doğru itilmesine sebep olur. Belirli bir kısmını temizlediğinizi düşünsenizde, zaman içinde iç kısımda biriken kirler, kulağın daha fazla temizlemek üzere ürettiği sıvıdan üretmesine sebep olur.

Bebeklerde Kulak Temizliği

Bebeğinizin kulağının sık ve fazla miktarda kirlendiğini düşünüyorsanız, doktorunuza danışabilirsiniz. Gerekli görülürse kulağın temizliği, bu işe özel bir cihazla sağlanır. Sağlık kuruluşlarında kullanılan vakumlu kulak temizleme cihazı, kulak kirini ileri itmeden, dışarı çektiği için temizliği gerçek anlamda sağlayacaktır.

Yine de çok gerekli olmadıkça bebeğin kulağının vakumlu kulak temizleme aleti ile temizlenmesi doğru değildir. Bu kulak içi salgısının artmasına sebep olabilir ve dengeyi sağlamak uzun zaman alabilir. Bunun yerine, temiz, kuru ya da nemli, alkolsüz bezle bebeğin kulağını haftanın belirli bir gününde temizlemeye devam edebilirsiniz. Bebeğin hava koşullarından etkilenmemesi için uygun şekilde giyinmesi, oda sıcaklığı, banyo sıklığının  düzenli olması gibi tekrar eden şeylere dikkat ederek, kulak salgılarının normal düzeyini bulmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.