Maltepe Escort

Bebeklerde Süt Alerjisine Dikkat

Özellikle bebek ve çocuklarda bir yaşına gelene kadarki dönemde görülen bebeklerde süt alerjisine dikkat edilmelidir. Çünkü bebeklerde görülme oranı oldukça sık olan bu hastalık tedavi edilmediği ya da önlem alınmadığı takdirde bebek ve çocuk sağlığını ciddi şekilde tehlikeye sokmaktadır. Bebeklerde süt alerjisi inek sütünden kaynaklanan bir besin alerjisi türü olup bebeğin bir yaşına kadarki dönemde sindirim sisteminin tam anlamıyla gelişmemesinden kaynaklanmaktadır.

Süt Alerjisinin Belirtileri

Belirtiler bazen süt ya da süt ürünü tüketiminden birkaç dakika sonra ortaya çıkabilirken, genellikle şiddetli seyrettiğinde yarım ila bir saat sonra görülmektedir. Belirtiler bebekten bebeğe değişmekle birlikte aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

  1. Deride döküntüler, kızarıklık, mide ve bağırsaklarda bozukluk, ishal ve kusma en sık görülen belirtilerdir.
  2. Çok sık olmamakla birlikte bazı vakalarda dışkıda kan gözlemlenebilir.
  3. Bazı durumlarda süt alerjisi solunum yollarını etkileyerek öksürük, nefes alırken hırıltı, nefes almada güçlük ve burun tıkanıklığına neden olmaktadır.
  4. Süt ve süt ürünü tüketiminin ardından ağız çevresinde şişlik, ürtiker döküntü ve kaşıntı görülebilir.
  5. Bazen bebekte egzama görülebilir.
bebeklerde-sut-alerjisi-belirtileri

bebeklerde-sut-alerjisi-belirtileri

Bebeklerde Süt Alerjisi Tedavisi

Öncelikle hastalığın teşhisi bir doktor tarafından koyulmalıdır. Teşhis koyulduktan sonra bebeğin beslenme özelliklerine göre doktor tavsiyesi ile tedavi uygulanmalıdır.

Sadece Anne Sütüyle Beslenen Bebeklerde Tedavi: Bebeğim sadece anne sütü ile besleniyor o yüzden süt alerjisine yakalanmaz diye düşünmeyin çünkü annenin beslenmesi ile bebeğe geçen maddeler de bebekte süt alerjisine neden oluyor. Bu hastalığın en iyi tedavisi beslenmeden süt ve süt ürünlerinin çıkarılması şeklinde olduğu için anne beslenmesine dikkat etmelidir.

Mamayla Beslenen Bebeklerde Tedavi: mama ile beslenen bebeklerde alerji oluyorsa bu kullanılan mamanın süt içerdiği anlamına gelmektedir. Bu durumda tedavi olarak hidrolize halde protein içeren hipoalerjenik mamalar önerilmektedir.

Ek Gıda Alma Dönemindeki Bebeklerde Tedavi: Bir süre ek gıda olarak süt ve süt ürünlerinin kullanımı bırakılarak alerjinin azalıp azalmadığı kontrol edildikten sonra azar azar tekrar bu besinlerin alınması sağlanmaktadır.

Süt alerjisi tedavisinde sütün beslenmeden çıkarılmasından başka belirtileri yok etmek ya da hafifletmek için astım ilaçları ve antihistaminik içeren ilaçlar kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.