Maltepe Escort

Bebeklerde Tırnak Nasıl Kesilir?

Bebeklerin sağlıklı olması ve uzun tırnaklarıyla kendilerine zarar vermemeleri için belli periyotlarda tırnakları kesilmelidir. Önemli bir çocuk bakımı konusu olan tırnak kesme anneleri zaman zaman korkutur. Bunun nedeni çok küçük parmaklara ve cılız tırnaklara sahip bebeğe zarar verme korkusudur. Ancak, bebeklerde tırnak nasıl kesilir bilindiğinde endişelere gerek kalmamaktadır.

Bebeğin Tırnağı İlk Ne Zaman Kesilir?

Bebeğin ilk olarak tırnağının kesilmesi gerektiği konusu tırnaklarının durumuna göre değişmektedir. Eğer bebek çok uzun tırnaklara sahip bir şekilde doğduysa ve bunun bebeğe zarar verme tehlikesi bulunuyorsa ilk haftalarda kesim işleminin yapılması gerekir. Ancak böyle bir problem yoksa tırnakların iyice uzaması sağlanmalı ve en erken 1-2 haftadan sonra kesim yapılmalıdır.

Bebeklerde Tırnak Kesimi ve Bakımı

İlk tırnak kesiminin ardından tırnağın uzamasına bağlı olarak bir iki haftada bir tırnak kesme ve bakım işlemi uygulamanızda sakınca yoktur. Tırnak kesiminde kesinlikle büyüklerin kullandığı tırnak makasları kullanılmamalı, bebekler için üretilen tırnak makasları kullanılmalı ve aynı makasla başka bebeklerin tırnağı kesilmemelidir. Aksi takdirde büyük makaslar bebeğe zarar verirken, başka bebeklerin makasını kullanmanız enfeksiyon yayılma riskini arttırmaktadır. Bebeklerin tırnaklarını keserken çok dikkat edilmeli ve gerekirse iki kişiyle yapılarak kazalar önlenmelidir. Son olarak, tırnağı banyodan sonra kesmek oldukça kolaylık sağlamaktadır. Çünkü banyodan sonra tırnaklar iyice yumuşamakta ve kesimi kolaylaştırmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.