Maltepe Escort

Bebeklerde Yanıklara İlk Müdahale Nasıl Olmalı?

İstemesek de, gözümüzden bile sakınsak da, bebeklerin yaşadığı ev kazalarının büyük bir kısmını yanıklar oluşturuyor. Cildi henüz çok hassas olan bebeklerin yanıklarından etkilenme oranı da yetişkinlere göre yüksek oluyor.

Yanıklar küçük bir alanmış gibi algılansa da bebeklerin cilt yüzeyleri küçük olduğu için, bebeklerde yanık ile yetişkinlerde yanık müdahalesinin farklı olması gerebilir.

Bebeklerde Yanıklara İlk Müdahale Nasıl Olmalı?

Sıcak su ile yanma ile sıcak başka objelere dokunarak yanmaların da farklı müdahale getirdiği durumlar olabilir. Yanıkların tamamında ilk müdahale suyun altında tutarak yapılmalıdır. Vücut sıcaklığından daha serin su ile acının şiddeti kısmi olarak hafifletilebilir. İlk 10 dakikalık sürede yapılan soğutma müdahalesi acıyı hafifletirken, yanığın derinleşmesini de önler.

Yanma sırasında bebeğin üzerinde kıyafet varsa veya saran kumaş varsa, çıkarmadan suyla soğutmaya geçilmesi gerekir. Kıyafeti çıkarmak üst derinin kalkmasına sebep olur. İlk 15-20 dakika soğuttuktan sonra kıyafet kesilerek çıkarılabilir ya da üzerine ıslak bez, soğuk su torbası koyularak hastaneye götürülebilir.

Yanığın açık veya kapalı olmasından bağımsız üzerine yoğurt, diş macunu, rendelenmiş elma vb. enfeksiyona yol açabilecek herhangi bir şey koyulmamalıdır. Acil durumlarda kullanılan “rivanol toz”u acil yardım kutunuzda bulundurabilirsiniz. Önerilen oranlarda, steril olduğundan emin olduğunuz suyla karışım yaparak ilk müdahalede kullanabilirsiniz.

Bebeklerde yanığın şiddeti ve oluştuğu bölge, durumun ciddiyetini artırabilir. Yüzde, eklemlerde, genital bölgede oluşan yanıklarda çocuğun müdahale sonrasında hastanede tedavi görmesi gerekebilir. Mutlaka bir hastaneye başvurularak, bakımda kullanılacak ilaçların doktor tarafından belirlenmesi gerekir. Kalıcı izlerin dışında, kas hareketlerini, refleksleri kısıtlayabilecek yanıklar olabileceği için yanık vakaları ihmal edilmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.