Bebeklere Disiplin Eğitimi Nasıl Verilir?

Bebeklere Disiplin Eğitimi Nasıl Verilir?
Temmuz 22 01:29 2015 Makaleyi Yazdır

Genellikle küçük yaştaki çocukların çok azı sakindir. Hiperaktivite oranının artmış bulunması yaramaz çocukların sayısının çoğalmasını da tetiklemektedir. Bu nedenle küçük yaşlarda bebeklere disiplin eğitimi vermek ileride oluşabilecek kötü durumların önüne geçmede oldukça önem taşımaktadır. Peki, bebeklere disiplin eğitimi nasıl verilir?

Öncelikle disiplin eğitimine geçmeden önce bilmeniz gereken bir husus vardır ki, o da bebeğinizin çoğu kez dikkat çekmek için yaramazlık yaptığı gerçeğidir. Onunla yeteri kadar ilgilenmediğinizi düşünen bebekler dikkat çekmek adına her yola başvurmakta ve kendisine tepki vermeniz için uğraşmaktadır. Bu nedenle herhangi bir yaramazlıkta çocuğunuza aşırı tepki vermemeniz, küçük öğretici cezalarla durumu halletmeye çalışmanız en sağlıklı yaklaşım olacaktır. Cezanın ağır olmamasına, öğretici olmasına ve ardından da öğretici küçük bir ödül vermeye özen gösterilmelidir.

Diğer yandan, çocuğunuz herhangi bir davranış içinde bulunduğunda sonuçlarına katlanmayı öğrenmelidir. Bunu yapmak için annelik merhametini bir kenara bırakmanız gerekecek. Örneğin yemek yemeyi reddeden çocuğunuza belli bir süre yemek vermeyerek sonucuna katlanmasını sağlayın. Son olarak bebeğinizi disiplin etmek için sevdiği bir şeyden kısa süreliğine mahrum edebilirsiniz.

Bir yorum ekle

0 Yorum

Henüz Bir Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu bırakmak için tıklayınız...

Yorum Ekle

Yorumlarınız Güvende Olacak! E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır ve Üçüncü kişilerce paylaşılmayacaktır.
* alanlar girilmesi zorunlu alanlardır.