Maltepe Escort

Bebeklere Doğal Bakım Nasıl Yapılır ?

Bilindiği üzere yenidoğan bebekler, henüz ter bezleri dahi oluşmamış çok hassas bir cilde sahiptir. Doğar doğmaz yıkanmaya başlanır ve kullanılan maddeler ne kadar doğru ve doğal olursa alerji ve tahriş riski de az olur.
Market raflarında gördüğümüz pek çok şampuan, duş jeli veya sabunlarda petrol atıkları ve benzeri ciltte DNA ya dahi sızmayı başaran tehlikeli maddeler olduğunu bilmek durumundayız. Peki elimizin altındaki çok ucuz, masrafsız ve kolay kullanılabilir ürünlerle bebeğimizi bu maddelerden nasıl koruruz ? Öncelikle bebek doğar doğmaz göbek bağı düşene kadar kaynamış soğutulmuş suya batırılmış steril bir bez veya pamuk yardımıyla yüzünü, göz kapaklarını ve vücudunun diğer bölgeleri silinerek temizlik gerçekleştirilmelidir. İleriki dönemlerde bebeğin başında konak veya kirden kaynaklı herhangi bir deri rahatsızlığı ortaya çıkmaması için şampuan ve sabuna ihtiyaç duyulacaktır. Bunun için içinde paraben,SLS,boya,renklendirici,koruyucu ve benzeri maddeler ihtiva etmeyen doğal şampuanlar tercih edilebilir.

Vücudu için de saf sabun kullanılabilir. İçindekiler kısmı özenle okunup her madde araştırılabilir, doktora sorulabilir. Bu kadar önemli olmasının nedeni ; yeni doğmuş bebek henüz herhangi bir koruma ve bağışıklığı dahi olmayan savunmasız bir varlıktır . Büyüdükçe tabiki bağışıklığı da güçlenecek cildi daha dayanıklı hale gelecektir. O zamanda bile kullanılan ürünlere her zaman aynı şüpheyle bakılmalıdır. Aynı zamanda doğar doğmaz vücudu koruyucu tabaka ile kaplıdır fakat bu tür kimyasallara karşı yeterli olmayabilir . Alt değiştirme esnasında hazır bezler, pudralar, pişik kremleri ve yağlar kullanılabilmektedir.

Bebeğin tahriş olabilecek cildi için bunlar gereklidir fakat alternatifi yok değildir. Öncelikle pudralar oldukça tehlikeli olup, pişik veya tahriş için herhangi koruyucu bir etkisi olmamakla birlikte derinin gözeneklerini tıkayarak nefes alamaz hale getirmekte pişiği veya tahrişi daha da artırabilmektedir. Ayrıca pudrayı dökme esnasında bebeğin burnundan giren toz pudra ,bebeğin ciğerlerine inerek astım gibi hastalığa sebebiyet verecek durumlara neden olabilmektedir. Pişik kremleri ve bebe yağları da aynı şekilde içinde kimyasal ihtiva eder ve belirttiğimiz gibi alternatif çözüm yok değildir.

Alt değiştirme bezleri oluşturulurken birçok kimyasal işlemden geçer. Neticede bebeğin saatlerce tenine temas ettiği düşünülürse çok da sağlıklı olduğu söylenemez . Bunun yerine yıkanabilir pamuklu alt değiştirme bezleri alternatif olarak düşünülebilir.

Banyo sonrası kullanılan bebe yağı yerine de saf zeytinyağı veya doğal rahatlatıcı bitki yağları kullanılabilir. Pişik kremi yerine ise karbonatlı su, saf zeytinyağı yada ozonlaştırılmış zeytinyağı, doğal içerikli kremler ve çinko oksit kremler kullanılabilir. Bunlar en güvenilir ve sağlıklı yöntemlerdendir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.