Bebeklere Oyuncak Seçiminde Dikkat

Bebeklere Oyuncak Seçiminde Dikkat
Ağustos 27 18:05 2015 Makaleyi Yazdır

Bebeklerin yaşamında oyun ve oyuncakların önemi büyüktür. Çünkü bebekler yeterli olgunluğa ulaşana kadar bebek ve çocuk eğitimini oyun oynayarak tamamlamaktadır. Bu nedenlere bebeklere oyuncak seçiminde dikkatli olunmalı ve eğitici oyuncaklar seçilmelidir. Oyuncak seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıdaki gibi özetlenebilir;

  1. Hem güvenlik hem de daha iyi bir çocuk gelişimi ve eğitimi için seçilecek oyuncaklar bebeklerin yaşına uygun olarak seçilmelidir. Bebeğin yaşına uygun olmayan oyuncaklar zihinsel gelişim açısından hiçbir yarar içermediği gibi sağlığı açısından tehdit de oluşturabilmektedir.
  2. Yapboz gibi oyuncaklar eğitim ve becerilerin geliştirilmesi açısından çok güzel oyuncaklar olmasına rağmen okul öncesinde küçük parçalı olanları tehlikeli olduğu için tercih edilmemelidir.
  3. Pilli oyuncak almak istiyorsanız pil yuvasının sağlam olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bebek pilli oyuncakla oynarken sık sık kontrol edilerek piller akma yapmaması için değiştirilmelidir.
  4. 6 aya kadar bebekler seslere, 6 aydan sonra ise hareketli cisimlere ilgi duyar. Bu nedenle oyuncak seçimi de bu yönde yapılarak çocuğun gelişimi desteklenmelidir.
  5. Bir yaşını dolduran bebekler bağımsız hareket yeteneği kazandığından bu dönemde sesli kitaplar, ses kayıtları ve sağlığı tehdit etmeyecek boyalardan oluşan boyalar onları çok eğlendirir.
Bir yorum ekle

0 Yorum

Henüz Bir Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu bırakmak için tıklayınız...

Yorum Ekle

Yorumlarınız Güvende Olacak! E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır ve Üçüncü kişilerce paylaşılmayacaktır.
* alanlar girilmesi zorunlu alanlardır.