Maltepe Escort

Bebeklere Probiyotik Ürünler Verilir mi?

Bakteri tam anlamıyla, bebeğe etki etmeye hamilelik döneminde başlar. Yediklerinden, anne sütü yoluyla, doğum şeklinden, yaşam biçimi içinde bebeğe geçer. Bakterilerin iyileştirici özelliklerinden faydalanılmak üzere üretilen ürünlere probiyotikler adı verilir. Probiyotik ürünler dendiğinde aklınıza gelen doğal mayalarla yapılmış ev yoğurdu, kefir gibi ulaşılabilir ürünler yetişkinlerin günlük beslenmelerine güvenli dahil ettiği besinlerdir. Günlük kullanımda probiyotiklerin iyi özelliklerinden faydalanan anneler, bebeklere probiyotik ürünler verilip verilmeyeceği hakkında soru işaretlerine sahip olabilirler.

Probiyotikler Bebeklerde Tip 1 Diyabet Riskini Azaltabilir

Yapılan son gözlemlerde ilk 1 yıl içinde probiyotik ürünler tüketen bebeklerde, tip 1 diyabet riskinin gerçekten azaldığı tespit edilmiştir. Çalışma bebeklerin doğumundan itibaren 27. günde, yani erken dönemde probiyotik tüketmeye başlayan bebekler üzerinde yapılmıştır. Gözlem sonuçlarına göre probiyotik kullanan bebeklerde pankreasdaki antikorların atağa geçmesi ile tip 1 diabete sebep olan, antikor seviyesinin düşük seviyelerde olduğu tespit edilmiştir.

Araştırmayla ilgili bilinmesi gereken bir detay ise, gözleme tabi olan bebeklerin tip 1 diyabet riski en yüksek olan bebekler arasından seçilmiş olduğudur. Yani bu sonuçlara ulaşmadan önce de, bebekler risk grubundan seçilmiştir.

Bebeklere Probiyotik Ürünler Verilir mi?

Probiyotikler Bebeklerde Kolik ve Reflünün Azaltılmasına Yardımcı Olur

Bir başka çalışma da Lactobacillus reuteri DSM 17938 adlı probiyotiğin bebeklere verilmesiyle gerçekleştirilmiştir. İlk 3 ayda bu probiyotiğin bebeklere verilmesi, kolik nedeniyle yaşanan ağlama nöbetlerinin sayısını azaltmıştır. Bebek reflüsü ve kabızlığın da azaltıldığı tespit edilmiştir.

Çalışmada yer alan bebeklerin hepsi aynı dönemde doğan, prematüre olmayan bebeklerdendir. Sonuçlar kolik bebekler ve çok tükürük salgılayan bebekler ve ebeveynleri için umut vericidir. İlerleyen yaşlara kadar sindirim sorunlarının önlenebilmesi için erken dönemden itibaren, kontrollü ve düzenli bir biçimde probiyotiklerin kullanımı bebekler ve çocuklar için faydalıdır.

Sonuç olarak bebeklere probiyotik ürünler vermenin kanıtlanmış bir zararı yoktur. Sindirimin iyileştirilmesini ve hastalıkların riskini azaltması bakımından probiyotik ürünler bebeğin günlük beslenmesine dahil edilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.