Maltepe Escort

Bebeklere Yürüteç Kullandırmak Zararlı mı?

Ayaklarının üzerinde durmayı, yürümeyi kolaylaşıtırıcı özelliği bulunduğu düşünülen yürüteçler, yürümeyi öğrenmeye başladığı dönemlerde bebekler için ailelerin tercihi olabiliyor.

Peki Yürüteçler Bebekler İçin Faydalı mı

Yürümeyi kolaylaştırmak için bir çözüm olarak tasarlansa da, yürütecin yürümeyi geciktirdiği son yıllarda kabul edilen bir durum. Hatta bazı ülkelerde, sakıncalı olduğu gerekçesiyle yürütecin yasaklandığı biliniyor.

Ailelerin yürüteci tercih etme nedenlerinden biri de, hareket etmeye başlayan çocuğun ev içinde kontrol edilmesi için kullanımıdır. Ancak bu çocuğun rahat hareket etmesine yardımcı olmadığı gibi, kazalara da sebep olabilir.

Ev içinde eşik, merdiven vb. olduğu durumlarda, daha hızlı hareket eden çocuk, takılma, yuvarlanma tehlikesi ile karşılaşır. Yürüteci kullanırken kontrolü kaybetmesi riski de yüksektir. Emekleyerek ya da yürüyerek ilerleyemeyeceği bir mesafeyi, yürüteçle hızla alabilir, zarar görebilir.

Gelişimsel açıdan yürüteç, yürümeyi geciktirebilir. Çaba sarf ederek yürüme aşamalarını öğrenmesi gereken çocuk, yürütece alıştığında, normal yürümeyi denemek yeniden öğrenmeye başlamakla eş değerdir. Yürütecin yüksekliğinden dolayı ayakları zemine tam olarak ulaşmayan bebeklerde, parmak uçlarını kullanma refleksi gelişir. Yürümeye başladıklarında parmak uçlarını kullanma refleksi gelişmiş olur. Uzun süre yürüteç kullanan çocuklar, denge kurma becerisini geç kazanabilir. Buna rağmen bir süre yürüteç kullandıktan sonra, kendi isteğiyle bağımsız yürüme isteği de oluşabilir.

Son yıllarda yürümeye yeni başlayan, denge alıştırmaları yapan bebekler için farklı model ve tasarımlarda yürüteçlerin sayısı artmıştır. Farklı tasarımlarda yürüteçleri tercih ediyorsanız, bebeğiniz için faydalarını ve risklerini göz önünde bulundurmanız önemlidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.