Bebeklerin Damak Tadı Anne Karnında Oluşuyor

Bebeklerin Damak Tadı Anne Karnında Oluşuyor
Temmuz 14 21:25 2016 Makaleyi Yazdır

Bebekler üzerinde yapılan araştırmalardan birinde bebeklerin damak tadının aslında anne karnındayken ortaya çıktığı anlaşıldı. Bu mucize keşif doktorları dahi şaşırttı. Çünkü bebekler anne karnında ağızlarıyla beslenmiyor.

Bilim adamlarının yaptığı araştırma çoğu kişiyi şaşırttı. Araştırma sonuçlarına göre anneler hamileyken hangi besinleri tüketirse, doğumdan sonra bebekler çocukluk çağları da dâhil olmak üzere o gıdaları severek tüketiyor. Araştırmada aroması oldukça belirgin ve keskin olan sarımsak kullanılmış. Yapılan değerlendirmeler sonucunda da deneye tabi olan annelerden hamileyken sarımsak tüketenlerin bebekleri de doğumdan sonra sarımsak tadına eğilimli olmuş. Sarımsak tüketmeyen annelerin bebekleri ise sarımsak tadını yadırgamış.

bebeklerin-tad-alma-duyulari-gebelikte-gelisiyor

bebeklerin-tad-alma-duyulari-gebelikte-gelisiyor

Bebeklerin sarımsak tadına yatkın olması ya da bu tadı yadırgaması konusu ise anne sütündeki değişikliklerle anlaşılmıştır. Bilindiği gibi anne sütü besinlerden doğrudan etkilenen bir besindir. İçeriğindeki yağlar da besinlerdeki kokuları kolayca çeker. Bu nedenle deney için hamileliğinde sarımsak tüketen ve tüketmeyen annelere yedirilmek suretiyle verilmiştir. Daha sonra bebeklerin anne sütüyle beslenmeleri sağlanmıştır. Anne karnındayken sarımsak tüketen kadınların bebekleri sütü yadırgamadan içerken, diğer bebekler ise sütü içmek istememiştir. Bu olay ise bebeklerin tatları anne karnında öğrendiğini kanıtlamıştır. Ancak, bebeğin anne karnında yiyeceklerin tadını nasıl anladığı konusu ise hala araştırılıyor. Tatların bebeğe plesantadan ya da kan yoluyla geçtiği düşünülüyor. Mekanizması ise tam olarak bilinmese de tahminler kimyasal yapılara yatkınlık şeklinde.

Bir yorum ekle

0 Yorum

Henüz Bir Yorum Yapılmamış!

İlk yorumu bırakmak için tıklayınız...

Yorum Ekle

Yorumlarınız Güvende Olacak! E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır ve Üçüncü kişilerce paylaşılmayacaktır.
* alanlar girilmesi zorunlu alanlardır.