Maltepe Escort

Bebeklerin Diş Bakımı Nasıl Yapılır ?

Öncelikle diş temizliği ve bakımına ne zaman başlanması gerektiğini bilmek gerekir. Bebekte ağız bakımı bebek doğduğu andan itibaren başlamalıdır. Bu dönemde yani süt dişleri çıkana kadar geçen dönemde bebeğin, yanak, dudak, diş etleri, dilini nemli temiz bir bez, pamuk, tülbentle temizlemek gerekmektedir.

Temizleme işlemi kullanacağımız temizleme bezini işaret parmağımıza dolayarak, tüm ağız içinde dolaştırma şeklinde olmalıdır. Anneler bu işlemi yaparken çocuklarının ağzında oluşan değişimlere yani ilk dişinin ne zaman çıktığına, tanık olabilirler.

Bebeklerde diş bakımı ise 6-8 aylıkken yani ilk dişler(süt dişleri) ağızda görüldüğü andan itibaren başlamalıdır. Aynı şekilde nemli temiz bir bezle temizlenmelidir. Eğer bebek ek gıdalar, mama benzeri, şeker içerikli gıdalarla beslenmiyorsa diş fırçalama işlemine çok fazla gerek yoktur. Ayrıca temizleme bezine çok az miktarda doktorun tavsiye ettiği özel diş macunu sürülerek de temizleme işlemi yapılabilir. Sadece anne sütüyle beslenen bebeklerin dişlerini temizleme işlemi bir- iki yudum su ile de yapılabilir.

Bebeğin ilk dişi çıktığında yine hekim tavsiyesiyle yumuşak bir diş fırçası ve florlu bir macun ile temizleme işlemi yapılabileceği unutulmamalıdır. Özellikle yatmadan önce yapılacak diş temizliği çok daha önemlidir. Peki, bebeklerde doğumdan sonra hemen diş, ağız bakımı yapmak neden önemlidir?

Süt dişlerimiz kalıcı dişlerimize oranla daha fazla organik madde içerdiği için daha çabuk çürümektedir.
Temizleme işlemi gıdalar verildikten sonra, sabah kahvaltıdan sonra, (kalktığında da yapılabilir) ve akşam yatmadan önce yapılmalıdır. Diş ve ağız bakımı ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

Eğer ihmal edilirse bebeğin ilerde dişlerinde çürüme benzeri sorunlar oluşmakla birlikte çene yapısında da bozulmaların olma ihtimalide vardır. Süt dişlerinin çocukluk döneminde yeterli bakım yapılmadığı için kaybedilmesi ise ilerde altta çıkan dişlerimizin yerlerinde farklılık olmasına ve çene yapısında bozukluğa neden olacağı unutulmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.