Maltepe Escort

Beslenme Düzeni

bebek-beslenme

Beslenmede Temel Faktörler

Bildiğiniz üzere beslenme gündelik yaşantımızın büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Gün içerisinde belli birtakım sorumluluklarımızı yerine getirmemiz için düzenli ve sağlıklı beslenmemiz önerilir. Biz yetişkinler için durum böyleyken işin bir de çocuklar için olan kısmını düşününce durumun ne denli önemli olduğunu anlamanız güç olmayacaktır. Bildiğiniz üzere homojen bir çağda yaşıyoruz. Artık yediğimiz ve içtiğimiz şeylerde organik olandan uzakta bir üretim ve tüketim gerçekleşmekte. Peki, bu noktada anne ve babaların çocukları için üzerine düşen nedir? Anne ve babalar genellikle çocuklarına en iyi beslenme kaynağını sunmak isterler. Hatta bu konuda kimi zaman aşırı titiz davrandıkları doğrudur. Bildiğiniz üzere besin faktörleri üzerinden sağlıklı bir sonuç alabilmek için alacağınız gıdalarda ne aşırıya kaçacaksınız ne de bunun tam tersi bir tutum sergileyeceksiniz. Bu gibi durumlarda ölçülü davranmanız kafidir. Nitekim misal bir çocuğun bir gün içerisinde aldığı besin değerleri diğer günler içerisinde alacağı besin değerleriyle eşit orantıda olmalıdır. Çocukların gün içerisinde alacağı besin doğrultusunda  en önemli şey ise vitamin değeri olan besin kaynaklarıdır.

 

Temel Vitamin Değerleri

Çocukların belirli yaşlar arasında alması gereken bazı besin değerleri vardır ve bu besin değerlerine göre çocuklar belli yaş dönemlerine göre vitamin almalıdırlar. Bu vitaminler şu şekilde sıralanmaktadır: Demir, C Vitamini, A Vitamini, D Vitamini ve Lift. Bu vitaminler doğrultusunda belirli yaş aralıklarında çocuk ilgili besin değerlerini alarak gelişimini tamamlamaktadır.

 

besin

 

Temel Yemek Grupları

Peki, temel besin faktörleri ve vitaminler hangi besin gruplarında bulunmaktadır? Bildiğiniz üzere aldığımız besin değerleri belirli besin gruplarına göre ayrılmaktadır. Bu gruplara şu şekilde sıralanmaktadır:

 

1) Süt Grubu

2) Et, Yumurta ve Kurubaklagil Grubu

3) Sebze ve Meyve Grubu

4) Ekmek ve Tahıl Grubu

 

Yukarıda sıralamış olduğumuz bu dört grup temel olarak besin faktör ve vitamin zinciri oluşturmaktadır. Bu, her yaş grubundan kişilerin ve bilhassa gelişim çağında olan çocukların dikkat etmesi durumlardan biridir. Sonuç olarak anne ve babaların çocuklarına düzenli yemek alışkanlığı kazandırmasının temelinde besin faktör ve değerlerine küçük yaşlardan itibaren dikkat edilmesi yatmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.