Maltepe Escort

Biberon Çürüğü ve Diş Gelişimine Etkisi

Anne sütüyle birlikte ek gıdaya geçildiğinde, ek gıda olarak mama, sonrasında süt verirken biberon kullanımı oldukça yaygındır. En erken 7-8 aylıkken diş çıkarmaya başlayan bebeğinizin diş gelişimi beslenmeyle sağlandığı için, verdiğiniz ek gıdalardaki doğal olmayan şekerlerin birikmesinden etkilenir.

Diş çıkarmaya başlayan bebeğinize verdiğiniz gıdalara şeker, bal gibi tatlandırıcılar eklediğinde, besledikten sonra mutlaka su vermeniz gerekir. Uyurken beslenen bebeğin ağzında kalan şeker küçük tortular halinde birikerek çürük başlangıcına sebep olabilir.

Biberon çürüğü olarak bilinen bu erken çürüme başlangıcı bebeğin tüm diş gelişimine etki edebilecek, önemli olumsuz bir durumdur. Süt dişleri sonrasında çıkacak dişlere göre daha zayıf ve köksüzdür. Normal bir gelişmede anne sütüne devam edildiği dönemde çıkmaya devam süt dişleri, çürümeye daha elverişlidir. Çürüyen dişler ağızda kalamayacağı için, biberon çürüğü olarak bilinen bu erken çürükler, dişlerin erken kaybına sebep olacaktır. Bu da genel olarak çene yapısını, ilerleyen dönemlerde dişlerin sıralanışı ve sağlamlığını etkileyecektir.

Çocuğunuzun süt dişlerini daha üzün süre korumak için, doğal şeker içeren gıdalarla beslemeniz önemlidir. Biberon çürüğü nedeniyle diş kaybı riski yaşamamak için uyurken beslenmemesi, 1 yaşından itibaren uyku sırasında su dışında gıda verilmemesi önemlidir. Normal beslenme öğünleri sonrasında su içirilmesi, her öğünde olmasa da günlük olarak yeni çıkan dişlerin, damakla birlikte bir tülbent yardımıyla, steril su ile temizlenmesi faydalıdır.

1,5 – 2 yaşından itibaren diş fırçalama alışkanlığı kazanması için çocuğunuza yardımcı olurken, kullandığınız diş macunlarında fluoridsiz olanları tercih etmelisiniz.

Gece öğünlerinde tortu bırakmayan lifli ürünleri tercih etmenin yanı sıra, diş yüzeyinde birikebilecek karbonhidratlı gıdaların tüketimi sonrasında ağız bakımına özen göstermelisiniz.

Çocuğunuzun diş muayenelerini 2 yaşından itibaren aksatmadan takip etmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.