Maltepe Escort

Biberondan Bardağa Ne Zaman Geçilmeli?

Anne sütüne devam eden bebeklerde emme refleksi canlı olduğu için, ek gıdaya geçildiğinde biberon kullanımı oldukça kullanışlı bir yöntemdir. Ancak bebeğin biberondan bardağa geçmesi için uygun zamanın başlangıcı, ek gıdaya geçişle aynı zamandır. Bebeğinizin 6. aydan itibaren biberon yerine bardağı alışkanlık haline getirmesi uzun vadede faydalı olacaktır.

Bebekler ilk aylarda anne sütü ile beslendikleri için, kaşık ya da bardak gibi araçlarla beslenmeyi yadırgar hatta reddederler. Bunun için hazır olmaya başladıkları en erken dönem 4.-6. aylar arasındadır. Yine de biberon kullanımı daha kolay geleceği için, başlarda bardakla ya da kaşıkla beslenmeyi reddedebilirler.

Bebeğin bardağı reddetmesi bir alışkanlığa sahip olduğu için, reddetme refleksinden kaynaklanır. Erken dönemde alıştırmaya başlanmazsa, biberona bağımlı olan bir beslenme biçimine sebep olan bebek yeterli beslenemez. Diş gelişiminin yanı sıra, sindirim aşamalarında da yavaş gelişime sebep olabilecek bu durum için erken dönemden itibaren planlı hareket etmek gerekir.

  • Bebeğin Biberondan Bardağa Geçişini Aşamalarla Yapmasına Yardımcı Olun

En erken 6. aydan itibaren deneyebileceğiniz bardak kullanımı, ilk zamanlarda bebeğinizin yutma refleksi gelişmediği için biraz zor olabilir. Ara ara deneyerek, bebeğin yutmayı öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ek gıdaya başlangıcın bu erken döneminde henüz kavrama refleksi neredeyse hiç yoktur. Bardağı tutmak, yudumu ayarlamak ve nefes alışverişine özen göstermek, besleyen kişi tarafından yönlendirilmelidir.

  • Besin Çeşitliliği Bardağa Geçişte Yardımcı Olur

Öncelikle su içerken biberon yerine bardağı kullanmanız ilerlemede yardımcı olur. Bebeğiniz meyve sularının tadını biliyorsa, bardakla vereceğiniz meyve suları, reddetme refleksinin unutturacaktır.

  • Doğru Bardak Seçimi

Bebeğin biberondan bardağa geçişinde doğru bardak seçimi de son derece önemlidir. Bebekler için üretilmiş, uygun boyutlarda, tutmak için kavisleri ya da kulpları olan bardakları seçebilirsiniz. Büyük bardaklar ilk yıllarda besin miktarını ayarlamakta zorlanmalarına sebep olur. Ayrıca uygun sertifikaları bulunan plastik bardakları da kullanabilirsiniz. Bebeklerin geneli kavrama kabiliyetine sahip bile olsalar, 1 yaşına kadar zamansız bir şekilde bardağı atma, fırlatma ya da yere bırakma gibi davranışlar sergileyeceklerdir.

Biberondan Bardağa Ne Zaman Geçilmeli

Bebeğin Doğru Zamanda Biberondan Bardağa Geçmemesi Ne Gibi Sonuçlar Yaratır?

  • Biberonla beslenme alışkanlığına sahip olan bebekler, besinlerin farklı formlarda tüketilmesine uyum sağlayamazlar. Sadece biberonla tüketilebilen gıdaları tercih eder.
  • Çiğneme, yutkunma, tükürük bezlerinin gerekli miktarda çalışması gibi süreçlere adapte olmaları gecikir.
  • Emme ve içme dışında, besinlerin dokularını ayırt etme, besinleri tanıma süreçleri gecikir.
  • Biberonu bir rahatlık olarak görmeleri hali ne kadar uzarsa, alternatif beslenme biçimlerine(bardak, kaşık, meyvelerin parçalar halinde tüketilmesi vb.) o kadar uzak kalır, adapte olamazlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Agucuk.net, 90Pixel projesidir.